Bota

Eksperti në Kinë: Koronavirusi ka dalë nga laboratori në Wuhan, jo nga tregu i kafshëve të egra

Eksperti thotë se të dhënat që ka arritur të  sigurojë, tregojnë se rastet e para më koronavirus janë regjistruar më herët nga sa është raportuar. Por ai shton se këto raste nuk kanë pasur kontakt me tregun ku thuhet se lindi virusi.
Featured image of article: Eksperti në Kinë: Koronavirusi ka dalë nga laboratori në Wuhan, jo nga tregu i kafshëve të egra Pamje nga laboratori në Wuhan të Kinës.

KINË– Teoritë dhe deklaratat për origjinën e shpërthimit të virusit janë të shumta ku të gjitha akuzat rëndojnë mbi Kinën, se Qeveria kineze është shkaktare për këtë virus.

Megjithatë së fundmi në mediat e huaja është raportuar se  një autor njohur dhe ekspert i çështjeve të Kinës, Clive Hamilton pretendon se ka informacione që sugjerojnë se koronavirusi ka shpërthyer nga një laborator në Wuhan dhe jo nga tregu i kafshëve të egra.

“Argumenti se koronavirusi doli nga një treg i kafshëve të egra, thjesht nuk ngjit më.”- ka deklaruar profesor Clive Hamilton.

Ai thotë se nga të dhënat që ka arritur të  sigurojë, tregojnë se rastet e para më koronavirus janë regjistruar më herët nga sa është raportuar zyrtarisht. Por ai shton se këto raste nuk kanë pasur kontakt me tregun ku thuhet se lindi virusi.

I vetmi shpjegim i bindshëm është që virusi ka rrjedhë nga Laboratori i Virologjisë në Ëuhan.  Kjo tezë qarkullon prej shumë kohësh në botë dhe është përkrahur edhe nga drejtuesit më të lartë në SHBA.”- ka deklaruar ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Hipoteza erdhi nga vetë shkencëtarët kinezë dhe ishte virale nëpër rrjetet sociale para se të zhdukej, tha profesori Hamilton. Ndërkohë  kujtojmë se shkencëtarët deklaruan se virusi erdhi nga lakuriqët e natës por asgjë nuk është e sigurtë.

Në rang global 283,876 persona si shkak i Covid-19, ndërsa janë infektuar  mbi  4 milionë  të tjerë, ku mes tyre janë 1.5 milionë të sëmurë janë vetëm në Europë.  Lajm i mirë është se betejën me COVID-19  e kanë fituar  1,493,490 të tjerë. Vendi i parë në botë për numrin më të lartë të viktimave është SHBA. Në Amerikë  janë shënuar në total 80,787 viktima dhe janë infektuar 1,367,638 qytetarë. Virusi nuk është larguar as nga Europa. Në Itali deri më tani kanë humbur jetën 30,560 qytetarë dhe në Spanjë janë shënuar 26,621 viktima. Sakaq në Francë numri i viktimave ka shkuar në 26,380.

Burimi: Dailymail 

A.C/Dosja.al

Shto Koment