Bota

Serbia nuk ndalon së bleri armë nga Rusia, pavarësisht kërcënimeve me sanksione nga SHBA

Serbia ka marrë një sistem të sofistikuar nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër qeverisë së tij, e cila zyrtarisht po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.
Featured image of article: Serbia nuk ndalon së bleri armë nga Rusia, pavarësisht kërcënimeve me sanksione nga SHBA Aleksandër Vuçiç

SERBI– Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka nisur të të blejë armë ruse për ushtrinë e tij,  duke rrezikuar kështu sanksione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky lajm është bërë i ditur nga mediat e huaja se Serbia ka marrë një sistem të sofistikuar nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër qeverisë së tij, e cila zyrtarisht po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka thënë ditën e sotme për “Prva” se sistemi i mbrojtjes ajrore Pantsir S1 ishte blerë pas sugjerimeve nga Presidenti rus Vladimir Putin.

Bleni Pantsir, kjo tregoi efikasitetin e saj më të mirë në Siri. Ky sistem anti-aeroplan është shumë efikas për shënjestrimin e droneve që po bëhen vendimtar në luftën moderne.”- u shpreh Vuçiç duke thënë për Putin gjatë një prej takimeve të tyre të shpeshta.

Megjithë përpjekjen për t’u anëtarësuar në BE, Serbia nën udhëheqjen populiste të Vuçiç ka forcuar lidhjet e ngushta politike dhe ushtarake me aleatin e saj, Rusinë.

Serbia është zotuar të qëndrojë jashtë NATO-s dhe nuk pranoi të bashkohet me sanksionet perëndimore kundër Rusisë për politikat e saj në Ukrainë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Armatosja e Serbisë nga Rusia është parë me shqetësim në perëndim mes tensioneve në rritje në Ballkan që kaluan një luftë shkatërruese civile gjatë viteve 1990. NATO ndërhyri në Serbi për të ndaluar një sulm të përgjakshëm serb kundër separatistëve shqiptarë të Kosovës në 1999.

E nga ana tjetër zyrtarët e ShBA kanë folur hapur për vendosjen e sanksioneve kundër Serbisë në rast se Moska i shet më shumë armë vendit, veçanërisht me armë që mund të rrezikojnë sigurinë e vendeve fqinje anëtare të NATO-s.

Ndërkohë Vuçiç shpreson se nuk do të ketë sanksione ndaj Serbisë sepse ai ka folur hapur për blerjen e Pantsir. Ai tha se ai besonte se kërcënimi i sanksioneve ishte i përqendruar në blerjen e mundshme të sistemeve anti-ajrore S-400 që kanë një gamë shumë më të madhe dhe janë armë më fyese.

Burimi: wral.com 

A.C/Dosja.al 

Një Koment në “Serbia nuk ndalon së bleri armë nga Rusia, pavarësisht kërcënimeve me sanksione nga SHBA

  1. Or gomere te Evropes a nuk e kuptoni se Vuqiqit nuk i interesojne snksionet e SHBA pse ata e dine shum mire se jan vetem fjale,ju e dini se Amerikanet kan 2 ftyra ne njenen ane sanksione kurse ne anen tjeter 40mjete te blinduara dhurate ushtris Serbe pra kujt i besoni prallave Amerikane Ose fjaleve te shteteve Evropjane sikur Franca qe modernizon ushtrin Serbe edhe tjeret Ju Shqiperija dhe Kosova keni me mbetur jetima ne Evrope tu e vjedhur popullin,edhe populli nuk ju beson dot edh hikin jasht dhe keshtu dot ja dhuroni Shqiperine dhe Kosoven armiqve pa kur nji kunderpergjegje dhe keta qeveritare te koruptuar guxojne te thone se e mbrojne popullin dhe vendin kur vet jan tradhtare i popullit pa ushtr ,pa gjukate kush ju beson juve .

Shto Koment