Bota

Koronavirusi nuk zhduket lehtë, dyfishohen rastet e reja në Hong Kong, nis sërish frika

Javën e fundit janë dyfishaur rastet e koronavirusit në Hong Konge koronavirusit në Hong Kong, ç'ka ka frikësuar popullsinë dhe autoritetet për një tjetër përhapje të virusit.
Featured image of article: Koronavirusi nuk zhduket lehtë, dyfishohen rastet e reja në Hong Kong, nis sërish frika Qytetaret ne Hong Kong

HONG  KONG- Vetëm një javë më parë, Hong Kongu raportoi shifra të ulëta të rasteve të reja nga koronavirusi, pavarësisht se muaj më parë ishte ndër vendet  më të prekura.

Edhe pse masat e forta të marra në fillim për virusin vdekjeprurës ndihmuan në uljen e rasteve të reja, tashmë Hong Kongu është friëksuar sepse janë regjistruar raste të tjera sëfundmi.

Sipas mediave të huaja është  mësuar se nga raportet e javës së fundit janë dyfishaur rastet e koronavirusit në Hong Konge koronavirusit në Hong Kong, ç’ka ka frikësuar popullsinë dhe autoritetet për një tjetër përhapje të virusit.

Tashmë janë 356 njerëz të infektusr me COVID-19 dhe 4 vdekje, por kjo rritje e shpejtë duket se e ka frikësuar sërish Hong Kongun, pasi shefi ekzekutiv, Carrie Lam ndaloi hyrjen e të gjitha njerëzve nga shtetet e tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pandemia e koronavirusit ka marrë më shumë se 14 mijë jetë në të gjithë botën dhe ka infektuar 330 mijë të tjerë. Pas Kinës, e cila çdo ditë numëron më pak raste, e “plagosur” nga koronavirusi është Italia me mijëra të vdekur. Pas Italisë, vdekshmëria e të infektuarve po rritet frikshëm edhe në Britaninë e Madhe dhe në Amerikë, ku janë shënuar qindra të vdekur.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment