Aktualitet

Në 552 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut, Fate Velaj publikon fotot: Historia jeton…

Velaj ka publikuar fotot e vitit 2018 pranë bustit të Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, në 552 vjetorit të tij, vit i cili u shpall edhe si viti i Skënderbeut.
Featured image of article: Në 552 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut, Fate Velaj publikon fotot: Historia jeton… Alin Bogdan Stoica dhe Fate Velaj

TIRANË– Deputeti socialist Fate Velaj ditën e sotme në 552-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu ka qenë ka publikuar fotot e vitit 2018 kur deputeti i Kaninës, Vlorës dhe Shqipërisë sëbashku me deputetin rumun Alin Bogdan Stoica janë pranë bustit të Skëndërbeut në Craiova të Rumanisë.

Viti 2018 aso kohe u shpall edhe si viti i Skënderbeut. Velaj shton gjithashtu se çudia më e madhe ishte fakti që toka në Craiova të Rumanisë nuk ishte e përgatitur për të mbajtur një peshë të tillë, pasi vendi u trondit nga një tërmet me magnitudë 5.5 të shkallës rihter.

Postimi i Plotë:

Sot, 17 Janar, është dhe viti i 552 i vdekjes së Gjergjit të Madh. Skenderbeut.

Në foto, kur deputeti i Kaninës, Vlorës dhe gjithë Shqipërisë në bashkëpunim me deputetin Alin Bogdan Stoica dhe ALAR, në vitin e shpallur nga qeveria si viti i Skënderbeut, vendosi bustin e tij në Craiova të Rumanisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dhe, çudia e madhe ishte se, toka pereth Craiova’s, nuk ishte e përgatitur për një peshë të tillë dhe, në mbrëmje, një tërmet 5.5 ballë Richter, tronditi zonën. Historia jeton.

Ditën e sotme bëhen 552 vjet nga vdekja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1403 dhe humbi jetën 552 vite më parë, më 17 janar të vitit 1468, në qytetin e Lezhës.

A.C/Dosja.al 

Shto Koment