Bota

“Trump foli pa prova”, Nigeria raporton 3 raste overdoze të personave që përdorën ilaçin ‘Klorokina’

Trump tha para popullit që të përdorin Klorokinën, pasi ky medikament është përdorur edhe më parë për kurimin  e malarias.
Featured image of article: “Trump foli pa prova”, Nigeria raporton 3 raste overdoze të personave që përdorën ilaçin ‘Klorokina’ Donald Trump

NIGERI– Në Nigeri autoritet e shëndetëisë kanë paralajmëruar se “klorokina” është një ilaç që shkakton probleme të mëdha me shëndetin, kjo pasi tre persona janë shtruar së fundmi në spital nga overdoza.

Por mediat e huaja shkruajnë se njerëzit përdorën këtë ilaç menjëherë pasi Presidenti Donald Trump tha javën e kaluar se klorokina kishte rezultuar shumë efektive në luftën kundër koronavirusit.

“Ministria e Shëndetësisë në Lagos publikoi ​​një deklaratë të shkurtër  duke thënë se nuk kishte prova të forta që klorokuina është efektive në parandalimin ose menaxhimin e infeksionit të koronavirusit.”-shkruan CNN.

Megjithatë FDA, administrimi i ushqimeve dhe ilaçeve akoma nuk e kanë aprovuar këtë deklaratë dhe dhe po studion ende efektin që jep në të vërtetë ilaçi .

Kujtojmë që  Trump tha para popullit që të përdorin Klorokinën, pasi ky medikament është përdorur edhe më parë për kurimin  e malarias.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pandemia e koronavirusit ka marrë më shumë se 14 mijë jetë në të gjithë botën dhe ka infektuar 330 mijë të tjerë. Pas Kinës, e cila çdo ditë numëron më pak raste, e “plagosur” nga koronavirusi është Italia me mijëra të vdekur. Pas Italisë, vdekshmëria e të infektuarve po rritet frikshëm edhe në Britaninë e Madhe dhe në Amerikë, ku janë shënuar qindra të vdekur.

Burimi: commondreams.org 

A.C/Dosja.al

Shto Koment