Bota

Tensionet SHBA-Iran/ Khamenei e quan Trump-in një “klloun” që do të tradhtojë iranianët

Ayatollah Ali Khamenei tha se Trump do të shtyjë diçka shktërrruese për vendin, dhe e quajti atë një "klloun".
Featured image of article: Tensionet SHBA-Iran/ Khamenei e quan Trump-in një “klloun” që do të tradhtojë iranianët Ayatollah Ali Khamenei

IRAN– Udhëheqësi i lartë i Kombit tha se tensionet mes palëve pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani  tregojnë se iranianët mbështesin Republikën Islamike.

Udhëheqësi suprem i Iranit tha se Presidenti i SHBA, Donald Trump është një “klloun” që pretendon të mbështesë popullin iranian, pasi ai iu drejtua lutjeve të së premtes në Teheran për herë të parë që nga 2012.

Ayatollah Ali Khamenei tha se Trump do të shtyjë diçka shktërrruese për vendin, duke shtuar se tensionet në  funeralin e gjeneralit e lartë të Iranit, i cili u vra në një sulm ajror amerikan në fillim të këtij muaji.

Khamenei tha se Amerika kishte vrarë “frikacakët” komandantin më efektiv në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik kur vrau së pari gjeneralin Kasem Sulejmani.

Vendi ku humbën jetën 176 njerëz

Si përgjigje, Irani nisi një mori raketash balistike që shënjestruan trupat amerikane në Irak, pa shkaktuar lëndime serioze. Khamenei tha se sulmi i raketave ishte një “goditje për imazhin e Amerikës” si një superfuqi. Në një pjesë të predikimit të dhënë në arabisht, ai tha se “ndëshkimi i vërtetë” do të ishte detyrimi i SHBA që të tërhiqeshin nga Lindja e Mesme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa Garda Revolucionare e Iranit bëri përpjekje për një kundërsulm amerikan që nuk erdhi kurrë, gabimisht qëlloi një avion të ukrainas sapo u nis nga aeroporti ndërkombëtar i Teheranit, duke vrarë 176 pasagjerët në bord, kryesisht iranianë, përfshirë edhe 9 anërtarët e ekuipazhit.

Irani ka vendosur të hakmerret ndaj SHBA-së, duke sulmuar me 22 raketa dy bazat ushtarke të SHBA-së në Irak, pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani. Raportohet se deri më tani 80 persona kanë humbur jetën, por ende shifrat nuk janë të sakta. Sùlmin e kanë marrë përsipër Gárda Revolùcionare Islamike e Iranit, e cila përmes një mesazhi në agjensinë shtetërore të lajmeve, IRNA, paralajmëron të tjera sùlme. Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif deklaroi se sulmi ishte vetëmbrojtje. Ndërsa Trump u shpreh se SHBA-ja ka ushtrinë më të fuqishme në botë.

Perplasja mes SHBA dhe Iranit ka disa vite që ka dalë në sipërfaqe pas prishjes së marrëveshjes nga Trump dhe vendosjes së sanksioneve, por në fund të dhjetorit tensionet u shtuan kur u vrá një punonjës amerikan. Vrasësi nuk u gjet dhe u vra një civil. Në Irak është një lëvizje iraniane që drejtohej nga gjenerali i vrarë sot pas sulmit me dron. Pas vrásjes së civilëve, lëvizja iraniane shkoi dhe sulmoi Ambasadën amerikane. Tre ditë pas paralajmërimit të Trump, vritet kreu i lëvizjes, Kasem Sulejmani.

Burimi: timesofisrael

A.C;E.K/Dosja.al

Shto Koment