Bota

Boris Johnson: Mezi pres të takoj Presidentin Trump në Samitin e G7 në qershor

Kryeministri britanik Boris Johnson mezi pret që të takohet me Presidentin amerikan Donald Trump në qershor të këtij viti,  pasi  zyra e Johnson tha pas raportimeve se një takim i pritur midis dy liderëve botërorë në fillim të vitit 2020 ishte shtyrë.
Featured image of article: Boris Johnson: Mezi pres të takoj Presidentin Trump në Samitin e G7 në qershor Boris Johnson dhe Donald Trump

BRITANI  E MADHE- Marrëdhëniet mes Londrës dhe SHBA-së janë tensionuar me vendimin e Britanisë për t’i lejuar kompanisë kineze të telekomitëve Huawei një rol të kufizuar në rrjetin e saj celular, një taksë të propozuar të shërbimeve digjitale britanike dhe marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Johnson ishte pritur të vizitojë Washingtonin në fillim të këtij viti, por gazeta The Sun raportoi javën e kaluar se udhëtimi ishte shtyrë deri në qershor kur një Samit i udhëheqësve të Grupit të Shtatë kombeve të pasura do të zhvillohej në Shtetet e Bashkuara.

“Kryeministri Johnson dhe Presidenti Trump folën këtë mbrëmje dhe diskutuan për një sërë çështjesh bilaterale dhe ndërkombëtare. Udhëheqësit përsëritën angazhimin e tyre për në Mbretërinë e Bashkuar. marrëdhënie dhe mezi prisnim të shihnim njëri-tjetrin në Samitin e G7 në Shtetet e Bashkuara në Qershor.”- tha Downing Street në një deklaratë të enjten.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Britania dëshiron të bëjë një marrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara, si pjesë e planit të saj për një rol më global, pas largimit të saj nga Bashkimi Evropian, diçka që Trump ka thënë se edhe ai dëshiron.

Burimi:  Reuters

A.C/Dosja.al

Shto Koment