Bota

“Xi e frikëson atë!” Zyrtarët e Trump po pranojnë aleatë të huaj, për presionin kundër Kinës mbi çështjen e Covid-19

Ndërsa shumë aleatë tradicionalë amerikanë mbeten të kujdesshëm për të rigjetur tensionet me Kinën, duke folur me Trump, disa udhëheqës evropianë kanë shprehur shqetësimin se si Kina e trajtoi krizën, sipas mënyrës që ajo donte.
Featured image of article: “Xi e frikëson atë!” Zyrtarët e Trump po pranojnë aleatë të huaj, për presionin kundër Kinës mbi çështjen e Covid-19 PresidentiDonald Trump dhe lideri kinez, Xi Jinping.

SHBA– Në një kohë që zgjedhjet e përgjithshme janë vetëm gjashtë muaj larg, dhe ekonomia globale është goditur rëndë prej  Covid-19, ka urgjencë në rritje brenda Shtëpisë së Bardhë dhe midis aleatëve republikanë të presidentit Donald Trump për të fajësuar Kinën për dështimin e saj sa i përket frenimit për përhapjen e sëmundjes në fillim.

Tani, po bëhet një përpjekje për t’u thirrur aleatët e huaj për të bërë të njëjtën gjë. Javët e fundit, Trump, së bashku me disa zyrtarë të administratës përfshirë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe këshilltarin ekonomik të Shtëpisë së Bardhë Larry Kudloë, kanë folur me dhjetëra aleatë të huaj për mënyrat e adresimit të fajit drejt Kinës e cila sipas SHBA ka fshehur ashpërsinë e shpërthimit.

Ndërsa shumë aleatë tradicionalë amerikanë mbeten të kujdesshëm për të rigjetur tensionet me Kinën, duke folur me Trump, disa udhëheqës evropianë kanë shprehur shqetësimin se si Kina e trajtoi krizën, sipas mënyrës që ajo donte.

Ndër opsionet hakmarrëse që po diskutohen brenda Shtëpisë së Bardhë janë vendosja e tarifave shtesë për produktet kineze, heqja e Kinës nga imuniteti i saj sovran dhe shkatërrimi i mëtejshëm i kompanive kineze të telekomunikacionit. Zyrtarët theksuan se nuk pritet ndonjë veprim i menjëhershëm.

Sipas tre personave të njohur me mendimin e tij, Jared Kushner, dhëndri i Trump beson se duehet një mënyrë për të menaxhuar situatën politike në vend, pasi Presidenti  është duke shkatërruar Kinën për dështimin e saj për të frenuar përhapjen e sëmundjes në kohë.

“Sa më shumë ta vendosësh këtë në Kinë, aq më pak mund të thuash që ishim të ngadaltë në mobilizimin.”-  tha një person afër Shtëpisë së Bardhë.

Kina ka ndërmarrë disa veprime në lidhje me angazhimet e tyre për marrëveshje tregtare, por në përgjithësi ka qenë një rekord i pabarabartë në Fazën e Parë, duke shtuar se asnjë palë nuk ka shkelur temën e bisedimeve tregtare të Fazës së Dytë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Trump është ende i kujdesshëm për Xi

Ndërsa Trump ka ngritur pyetjet e tij kundër Kinës kohët e fundit, ai ka qenë i kujdesshëm që të mos kritikojë drejtpërdrejt Presidentin Kinez Xi Jinping, pasi është i kujdesshëm të dëmtojë një marrëdhënie personale. Në bisedat me disa republikanë të Senatit, të cilët kanë inkurajuar Trump që të kthejë retorikën e tij ndaj Kinës, Trump ndonjëherë është ndjerë i lëkundur, tha një burim i Senatit GOP.

“Ai ende e mbështet Xi.”- tha burimi.

Një burim i afërt me Shtëpinë e Bardhë e tha atë një mënyrë tjetër: Ai është i frikësuar. Xi e frikëson atë.

Ashtu si në rastet e tjera, në luftën e tij tregtare me Kinën, disa nga miqtë e  Trump e kanë paralajmëruar atë se ndërmarrja e veprimeve kundër Kinës mund të dëmtojë tregun e aksioneve amerikane, i thanë CNN dy burime afër Shtëpisë së Bardhë.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment