Bota

Gjyqi për fajësimin e Trump: Senatorët u betuan për gjyqin historik

Të 100 ligjvënësit e senatit amerikan janë betuar se do të flasin hapur dhe pa anshmëri.
Featured image of article: Gjyqi për fajësimin e Trump: Senatorët u betuan për gjyqin historik Donald Trump

SHBA- 100 ligjvënësit e senatit amerikan u betuan ditën e djeshme si juristë për gjyqin për pezullimin nga detyra të Presidentit Donald Trump.

Kryetari i Gjykatës së Lartë John Roberts administroi betimin ndaj senatorëve për “të bërë drejtësi të paanshme”.

Në javët e ardhshme, senatorët do të vendosin nëse Presidenti Trump duhet të hiqet nga detyra për akuzat e ngritura nga Dhoma e Përfaqësuesve. Gjyqi është caktuar të fillojë në 21 janar.

Drejtësia Roberts pyeti senatorët, “A betoheni ju solemnisht që në të gjitha gjërat që i referohen gjykimit të fajësimit të Donald John Trump, Presidentit të Shteteve të Bashkuara, tani në pritje, ju do të bëni drejtësi të paanshme sipas Kushtetutës dhe ligjeve, kështu që të ndihmojmë Zot?

Ligjvënësit u përgjigjën: Unë do e bëj. Udhëheqësi i senatit republikan, Mitch McConnell më pas pushoi procedurat paraprake dhe njoftoi se gjyqi do të fillonte në orën 13:00 EST (18:00 GMT) të martën.

Trump është akuzuar për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të Kongresit. Ai e ka mohuar keqbërjen dhe e ka quajtur çështjen kundër tij si një “mashtrim”.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Demokratët pretendojnë se presidenti ka mbajtur 391 milion dollarë ndihmë ushtarake për të bërë presion në Ukrainë për të hetuar rivalin e tij politik, Joe Biden,  Trump, i cili është presidenti i tretë amerikan që do të fajësohet. Dy të mëparshmit Andreë Johnson dhe Bill Klinton nuk u hoqën nga detyra.

Një shumicë prej dy të tretave në Senat kërkojnë të shkarkojë presidenin. Dhoma votoi ditën e djeshme për të dërguar artikujt e fajësimit në Senat, me votat 228-193 të ndara kryesisht përgjatë linjave të partisë.

Gjyqi ka të ngjarë të vazhdojë edhe muajin që vjen. Tre prej kandidatëve Bernie Sanders, Elizabeth Warren dhe Amy Klobuchar, janë senatorë amerikanë dhe do të duhet të zvogëlojnë në mënyrë drastike fushatat për të marrë pjesë në gjyq.

Dy pretendentët kryesorë të tjerë, Joe Biden dhe Pete Buttigieg, planifikojnë të përfitojnë nga devijimi i rivalëve të tyre duke u përballur në “Ioëa” ditët e fundit përpara votimit të rëndësishëm të 3 shkurtit në Amerikë.

Burimi:  BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment