Bota

Toyota dhe Honda tërheqin nga tregu miliona automjete, shkaku pasiguria e pajisjeve mbrojtëse

Featured image of article: Toyota dhe Honda tërheqin nga tregu miliona automjete, shkaku pasiguria e pajisjeve mbrojtëse Foto ilustruese

BOTË- Dy veshje të ndryshme të qeseve ajrore kanë detyruar kompanitë Toyota dhe Honda të tërheqin mbi 6 milion automjete në të gjithë botën, për shkak të pajisjeve potencialisht të dëmtuara të destinuara për të mbrojtur pasagjerët gjatë një përplasjeje.

Tërheqja e Toyota prek rreth 3.4 milion automjete në nivel global dhe është duke u bërë sepse çantat e ajrit mund të mos fryhen në një aksident. Makinat kanë kompjuter për kontrollimin e qeseve të ajrit të bëra nga ZF-TRW që janë të prekshëm nga ndërhyrjet elektrike dhe nuk mund të sinjalizojnë çantat që të fryhen.

Automjetet Toyota janë duke u rikthyer sepse ato mund të pajisen me një njësi të kontrolluar elektronik të dëmtuar (ECU) që ka për qëllim të ndihmojë në mbrojtjen e pasagjerëve gjatë një aksidenti, sipas kompanisë. Toyota tha që këtë javë mësoi se ECU (çanta e ajrit) në këto makina mund të mos funksionojë siç duhet për shkak të zhurmave të caktuara që lidhen me airbag dhe rripin e sigurimit dhe që janë elementët kyç të sigurisë. Kompania njoftoi se makinat duhet të rikthehen pranë Toyotës për të kryer si duhet shërbimet e nevojshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, kompania Honda po ndjehet sërish e shqetësuar për shkak se qeset e ajrit apo Takata airbags të përdorur nga Honda mund të hapen pa pasur një aksident, një problem i cili ka rrezikuar shumë jetë njerëzish. Honda po ashtu po u bën thirrje pronarëve të makinave të regjistrohen për inspektime, megjithëse thotë se mund të mos jetë në gjendje të ndihmojë në çdo kohë së shpejti. Për shkak të mungesës së “pjesëve alternative të zëvendësimit”, automobilisti thotë se nuk do të jetë në gjendje të fillojë inspektime ose riparime falas për rreth një vit.

Problemi mund të prekë deri në 12.3 milion automjete në SH.B.A. të bëra nga gjashtë kompani. Dyshohet se tetë vetë u vranë kur qeset e ajrit nuk u frynë. Rregullatorët e Sigurisë në Sh.B.A po hetojnë, lidhur me këtë rast.

Burimi: DTN.com

(a.m/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment