Rajoni

“Heronjtë e Kosovës moderne”/ Dy të rinjtë që studiuan në SHBA, kthehen për të kontribuuar në atdhe

Por në Kosovë nuk ka vetëm të rinj që largohen, por ka edhe nga ata, të cilët kthehen për të kontribuuar në atdhe.
Featured image of article: “Heronjtë e Kosovës moderne”/ Dy të rinjtë që studiuan në SHBA, kthehen për të kontribuuar në atdhe Shpend Lila, Egzon Gashi dhe Dardan Hajrizi

KOSOVË- Shumë të rinj largohen nga Kosova për të emigruar drejt vendeve më të zhvilluara, me qëllim përmirësimin e jetës së tyre. Por në Kosovë nuk ka vetëm të rinj që largohen, por ka edhe nga ata, të cilët kthehen për të kontribuuar në atdhe.

Dy të rinj, Egzon Gashi dhe Dardan Hajrizi, të cilët kanë studiuar në Amerikë, janë kthyer në Kosovë për të themeluar “Teach for Kosova”, pjesë kjo e rrjetit global “Teach for All”, për angazhimin e profesionistëve me shkallë të lartë të edukimit, me qëllim permirësimin e cilësisë së arsimit me theks në shkolla fillore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shume flasin per te rinjte qe largohen nga Kosova, pak per ata qe kthehen per te kontribuar ne atdhe. Shembull jane Egzon Gashi e Dardan Hajrizi, te lindur, rritur e shkolluar ne Virginia e Neë Jersey 🇺🇸, te cilet jane kthyer vitin e kaluar ne Kosove, per te themeluar Teach For Kosova – pjese e rrjetit global “Teach for All”, per angazhimin e profesionisteve me shkalle te larte te edukimit, me qellim te permiresimit te cilesise se arsimit me theks ne shkolla fillore.Heronjte e Kosoves moderne”, shkruan Shpend Lila në Facebook.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment