Kuriozitete

Harrojini simptomat e zakonshme të Covid-19, shikoni SYTË! Infermierja amerikane paralajmëron: E kam parë tek të gjithë pacientët

Sytë e kuq mund të jenë një shenjë treguese e koronavirusit.
Featured image of article: Harrojini simptomat e zakonshme të Covid-19, shikoni SYTË! Infermierja amerikane paralajmëron: E kam parë tek të gjithë pacientët Infermieria, Chelsey Earnest.

SHBA– Një infermiere që trajton pacientët me koronavirusin e ri thotë se sytë e kuq mund të jenë një shenjë se dikush është i infektuar. Chelsey Earnest, një infermiere në Qendrën e Kujdesit të Jetës në Kirkland, epiqendra e shpërthimit në Uashington,  i tha CNN se sytë ishin shenja e vetme më e dukshme që pacientët e infektuar me Covid-19 kishin.

“Është diçka që e kam parë tek të gjithë pacientët. Ata kanë, si … sy alergjie. Pjesa e bardhë e syrit nuk është e kuqe. Por është më shumë sikur ata kanë hijen e kuqe në pjesën e jashtme të syve të tyre,”- shprehet infermierja.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) nuk kanë sy të kuq, ose ndonjë problem në sy,  në listën e simptomave. Simptomat që përfshihen janë ethe, kollë dhe gulçim. Dhimbja e vazhdueshme ose presioni në gjoks dhe buzët e mavijosura, shënohen si shenja urgjente.

Earnest tha se pacientët në Qendrën e Kujdesit të Jetës shpesh nuk kanë simptomat e mësipërme, por sytë e kuq nuk mungojnë asnjëherë.

“Ne kemi pasur pacientë që kishin sytë e kuq si simptomë të vetme që vinim re dhe pasi shtroheshin në spital, ndërronin jetë”,–  tha ajo për CNN. “Unë madje kam parë që mjeku i kontrollon dhe sigurohet:” A kanë sytë e kuq? “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qendra e Kujdesit të Jetës, e cila ndodhet jashtë Seattle, ka qenë një nga vendet më të goditura nga pandemia e koronavirusit. Të paktën 35 njerëz kanë vdekur, 18 prej tyre janë pacientë. Në SHBA, ka më shumë se 54,000 raste të konfirmuara në të gjitha shtetet dhe territoret dhe më shumë se 700 të vdekur.

Burimi: DailyMail

R.L/Dosja.al

Shto Koment