Kuriozitete

71% e femrave në botë ‘të dëshpëruara’ nga gjoksi i vogël. Njihuni me shtetet ku gjenden femrat me gjoksin perfekt (STUDIMI)

Ja çfarë thotë studimi i fundit...
Featured image of article: 71% e femrave në botë ‘të dëshpëruara’ nga gjoksi i vogël. Njihuni me shtetet ku gjenden femrat me gjoksin perfekt (STUDIMI) Foto ilustruese.

Mos pëlqimi i gjinjve tuaj në të vërtetë mund të ketë pasoja serioze për shëndetin. Imazhi i trupit mund të jetë një gjë e ndërlikuar për të lundruar, por një studim i ri mbi gratë dhe kënaqësia e gjirit ka zbuluar se në të vërtetë mund të ndikojë në shëndetin tuaj.

Studimi, i cili u botua në revistën “Body Image”, analizoi të dhëna nga 18.541 gra në 40 vende të ndryshme që iu përgjigjën pyetjeve si pjesë e një Sondazhi të Kënaqësisë së Madhësisë së Gjirit (BSSS) në lidhje me madhësinë e tyre ideale të gjirit, si ndjeheshin ata për gjinjtë e tyre dhe shëndeti i përgjithshëm i gjirit. Sondazhi përdori më shumë se 100 ekspertë ndërkombëtarë dhe pretendon se është studimi më i madh ndër-kulturor për të parë imazhin e trupit që është kryer ndonjëherë.

Pas analizimit të të dhënave, studiuesit zbuluan se gati 71% e grave ishin të pakënaqura me madhësinë e gjinjve të tyre. 48% thanë se donin gjinj më të mëdhenj, ndërsa 23% thanë se dëshirojnë që gjinjtë e tyre të jenë më të vegjël. Vetëm 29% e grave thanë se ishin të kënaqura me madhësinë e gjirit të tyre.

Masa e saktë e madhësisë ideale të gjirit ndryshonte sipas vendit. Gratë në Brazil, Japoni, Kinë, Egjipt dhe Britani të Madhe kishin më shumë të ngjarë të mos ishin të pakënaqur me madhësinë e gjinjve të tyre (gratë në SH.B.A. ranë diku në mes). Gratë në Indi, Pakistan, Egjipt, Liban dhe MB kishin madhësinë më të madhe ideale të gjirit. Gratë në Japoni, Filipine, Gjermani, Austri dhe Malajzi kishin madhësinë më të vogël ideale të gjirit.

Nuk është saktësisht tronditëse që pjesa më e madhe e grave janë të pakënaqura me gjinjtë e tyre, por studiuesit zbuluan gjithashtu se gratë që nuk ishin të kënaqur me madhësinë e gjirit të tyre kishin më shumë gjasa të thoshin se nuk praktikojnë zakone të mira shëndetësore të gjirit. Kjo përfshinte bërjen e vetë-provimeve të gjirit dhe ndjenjën e sigurt për mundësinë e zbulimit të ndryshimeve me gjinjtë e tyre.

Një studim rreth perceptimit të gjirit mund të duket si i rastësishëm, por në të vërtetë shkon më thellë sesa ato që mendojnë gratë për gjinjtë e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pozitiviteti i ulët i gjirit mund të tregojë edhe çështje të tjera negative të trupit për gratë. “Gratë që ishin më të pakënaqura me madhësinë e gjirit të tyre gjithashtu kishin më shumë gjasa të kishin vetëvlerësim dhe lumturi të ulët, si dhe imazh më negativ të trupit në përgjithësi,”- thekson Dr. Swami.

 

Ndërsa studimi i doktor Sëami vuri në dukje se gratë që nuk ishin të kënaqura me madhësinë e gjinjve të tyre kishin më pak të ngjarë të bënin vetë-provime të gjirit, aktualisht nuk rekomandohet që gratë t’i bëjnë këto për të kontrolluar për kancer.

Burimi: health.com

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment