AktualitetBota

Studentja shqiptare largohet nga Kina, mbërrin në Shqipëri e pa infektuar nga Koronavirusi

Studentja shqiptare ka arritur në Shqipëri pas përhapjes së virusit në Kinë, por fatmirësisht ajo është vlersuar si e paprekur nga virusi vdekjeprurës.
Featured image of article: Studentja shqiptare largohet nga Kina, mbërrin në Shqipëri e pa infektuar nga Koronavirusi Qytetarte kineze ne aeroport

TIRANË- Kina e përfshirë prej ditësh nga koronavirusi vdekjeprurës që u ka marrë jetën 107 njerëzve dhe ka prej mbi 4500 të tjerë është kthyer në makth edhe për studentët shqiptarë që studionin në qytetet kineze.

Së fundmi është mësuar se një studene shqiptare është larguar nga Kina dhe mesditën e sotme ka arritur në territorin shqiptar. Sipas “A2” studentja shqiptare resulton e pa infektuar nga virusi vdekjeprurës, e vërtetuar kjo pas të gjitha testeve që i janë bërë në aeroport. Megjithatë, ajo po mbahet në monitorim nga autoritetet shqiptare.

Ndërkohë burime për A2 kanë treguar se edhe një studente tjetër Silvana Doçi, ndodhet në qytetin e Whanit aty ku edhe është përhapur virusi, por pavarësisht se ka kërkuar të evakuohet akoma s’është bërë e mundur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë që sëfundmi janë nisur drejt Tiranës nga aeroportet e Romës, Milanos dhe Stambollite edhe 3 studentë të tjerë shqiptarë.

Virusi i ri vdekjeprurës në Kinë u ka marrë jetën brenda një jave 107 personave, ndërsa reth 4500 të tjerë janë të prekur dhe po marrin trajtimin e duhur, por 125 nga të infektuarit janë në gjendje kritike. Sipas ekspertëve është mësuar se ky virus mund të jetë përhapur nga një supë e gatuar me lakuriq nate, ndërsa dyshohet nga ana tjetër se infeksionin mund ta kenë përhapur edhe gjarpërinjtë, një ndër ushqimet më të preferuara për kinezët. Por, ndërkohë kanë qarkulluar disa versione ku mendohet se virusi është krijuar në një laborator ushtarak në Whan.

A.C/Dosja.al

Shto Koment