Bota

Princesha Spiune dhe Zonja e Vdekjes/ Historitë e tetë grave të Luftës së Dytë Botërore, tre prej tyre kishin punuar si gazetare

Disa janë legjendare, të tjerat janë më pak të njohura, tre prej tyre reportere, por të 8 gratë që BBC u ka kushtuar nga një profil të shkurtër kanë luajtuar një rol kryesor në vitet e Luftës së Dytë Botërore.
Featured image of article: Princesha Spiune dhe Zonja e Vdekjes/ Historitë e tetë grave të Luftës së Dytë Botërore, tre prej tyre kishin punuar si gazetare Tetë gratë e Luftës së Dytë Botërore.
Përditësuar:

TIRANË– Ndërsa bota shënon 75 vjetorin e Gjermanisë naziste, këto janë tregimet e grave si princesha e spiunëve, Miu i Bardhë dhe snajperi sovjetik,  Zonja e Vdekjes, gjithashtu tre prej tyre kishin punuar edhe si gazetare.

Cheng Benhua: Udhëheqësja që rezistoi dhe nuk pranoi vdekjen

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Japonia pushtoi Kinën në 1937 dhe Cheng Benhua drejtoi një lëvizje lokale të luftës. Ajo u kap dhe u burgos, por një fotografi e saj e realizuar nga një fotograf japonez në vitin 1938, është bërë një imazh i një mosbindjeje të patrembur.

Ajo ishte përdhunuar nga bandat, por duket se buzëqeshi përballë vdekjes. Pozita e saj përkujtohet nga një statujë prej pesë metrash në Nanjing, në vetvete vendi i një prej masakrave më të këqija të luftës, kur deri në 300,000 burra, gra dhe fëmijë kinezë u sulmuan nga japonezët.

Noor Inayat Khan: Princesha Spiune

Noor Inayat Khan

Një princeshë indiane dhe një spiune britanike, Noor Inayat Khan ishte një pasardhëse e drejtpërdrejtë e Sulltan Tipu, sundimtari mysliman i Shekullit 18 të Mysore. Ajo lindi në Moskë, e bija e një babai indian dhe një nënë amerikane, ajo studioi në Paris dhe aftësitë e saj mbi gjuhët e huaja  bënë që ajo të përfshihej  Operacioni Special Britanik (SOE).

Agjentët e NSH-së shkuan në Francën e okupuar gjatë luftës për të prishur aktivitetet naziste, ndërsa Inayat Khan punonte si operatore në radio, duke ndryshuar vazhdimisht vendndodhjen, por ajo u kap nga nazistët, u mor në pyetje dhe torturua. U përpoq të shpëtonte disa herë, por sa herë arrestohej dënimi i saj bëhej më i rëndë. Mendohet që ajo nuk u dha asnjë informacion gjermanëve, të cilët e njihnin vetëm me emrin e koduar Madeleine dhe nuk e dinin që ajo ishte indiane.

Ajo dhe tre agjentë të tjera të NSH u qëlluan për vdekje në kampin e përqendrimit në Dachau më 13 shtator 1944. Për trimërinë e saj është ngritur një monument në pranë sheshit Gordon në Londër.

Lyudmila Pavlichenko: Zonja e Vdekjes

Lyudmila Pavlichenko

Lyudmila Pavlichenko është një nga gratë që qëllonte me snajperët më vdekjeprurëse në histori, me 309 vrasje të konfirmuara të ushtarëve gjermanë pas pushtimit nazist të Bashkimit Sovjetik në 1941. Dhjetëra viktima të saj ishin armiq, të shënjestruar nga një grua që fitoi emrin Zonja e Vdekjes për veprimet e saj gjatë rrethimeve të Sevastapol dhe Odessa.

Por më vonë ajo u plagos rëndë për të mos luftuar më me armiqtë. Mësohet se ka udhëtuar nëpër botë, ku ka takuar edhe Presidentin e SHBA Franklin D. Roosevelt,

Nancy Wake: Miu i Bardhë

Nancy Wake

Nancy Wake kishte një reputacion si një luftëtare vdekjeprurëse dhe një pijanece e pamëshirshme. Ajo ka lindur në Zelandën e Re, u rrit në Australi dhe u largua nga shkolla në moshën 16-vjeçare, ndërsa më vonë punoi si gazetare në Francë.

Ajo u martua me Henri Fiocca dhe jetoi në Marsejë kur gjermanët pushtuan Francën. Wake u bashkua me forcat ushtarake dhe udhëzoi të shpëtonte avionët aleatë për të siguruar më shumë mbështetje në Spanjë. Kur rrjeti i saj u tradhtua me gjermanët në 1942, ajo u largua për në Britani përmes Spanjës.

Burri i saj u kap, u torturua dhe u ekzekutua nga nazistët. Wake shkoi sërish përsëri në Francë, ku punoi për Ekzekutivin e Operacioneve Speciale Britanike. Në një intervistë televizive në vitet 1990 ajo përshkroi vrasjen e një sekretari gjerman.  Aftësia e saj evazive i bëri gjermanët ta quajnë atë Miun e Bardhë. Ajo vdiq në gusht 2011, në moshën 98 vjeç, në Londër.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Jane Vialle: Reportere, spiune, politikane

Jane Vialle

Jane Vialle lindi në Republikën e Kongos por u transferua në Paris kur ishte fëmijë dhe po punonte si gazetare kur filloi lufta. Ajo u bë një agjente sekrete për rezistencën franceze në jug, e sunduar më pas nga regjimi i Vichy.

Ajo u kaq nga armiqtë në janar të 1943 dhe u akuzua për tradhti. Sekretet e saj ishin të sigurta nga autoritetet, megjithëse pasi ajo i kishte koduar të dhënat e saj aq mirë, ishte mjaft e vështirë të zbuloheshin informacione.  Vialle u dërgua së pari në një kamp përqendrimi dhe më pas në një burg për gratë në Marsejë. Ajo u zgjodh në Senatin Francez në 1947.

Hedy Lamarr: Bomba e Hollywood-it

Hedy Lamarr

Ylli i kinematografik,  me origjinë austriake arriti sukses dhe të bëhej e famshme në Hollywood. Por karriera e saj nuk ishte në nivelet e duhura, pasi kontributi i  saj në  luftë bëri që ajo të cilësohej si  një “hero” e luftës.

Ajo ka lindur në një familje hebreje në Vjenë, u martua për herë të parë me një burrë që merrej me armë, i cili e nuhati talentin e saj për aktrim dhe e detyroi atë të luante në film. Ajo njihej si “gruaja më e bukur në botë” dhe luajti në më shumë se 30 filma.

Mya Yi: Mbante gjithmonë me vete një shpatë dhe shishe me helm

Mya Yi

Lufta e Mya Yi filloi edhe para se japonezët të pushtonin Burmën në Luftën e Dytë Botërore. Ajo ishte një fushatë e fuqishme për pavarësinë e vendit, duke kundërshtuar autoritetet koloniale britanike. Ajo iu bashkua forcave të ushatarake në Luftën e Dytë Botërore dhe gjithnjë mbante një shpatë dhe një shishe helmi për të mbrojtur veten.

Më 1944 ajo udhëtoi në këmbë nëpër territorin e armiqve dhe vargjet malore deri në Indinë e kontrolluar nga britanikët për të vazhduar luftën kundër japonezëve. Ajo i lidhi plagët e saj me shirita të kuqërremtë ndërsa ecte dhe nuk pranoi ofertat e burrave ndaj saj.  Megjithëse ajo planifikoi të kthehej në Burma me burrin e saj pas lindjes së djalit të saj të parë, por ajo u kthye vetëm në tetor 1945, pasi lufta kishte mbaruar. Ajo vazhdoi luftën e saj për pavarësi dhe më pas kundër regjimeve ushtarake të vendit.

Rasuna Said: Lioness

Rasuna Said

Rasuna Said është një përjashtim në këtë listë, pasi gjatë luftës ajo anoi me forcat kundërshtare.  Ajo ishte një figurë kryesore në luftën e Indonezisë për pavarësi, dhe për të armiku ishin kolonizatorët holandezë të Indonezisë.

Said u bë politikisht aktive në një moshë shumë të re dhe themeloi një parti politike “Shoqatën Myslimane të Indonezisë” (PERMI) , kur ishte vetëm 20 vjeç. Holandezët shpesh ia ndërprisnin fjalimet asaj dhe në një prej rasteve kur ajo po mbante fjalim e burgosën për 14 muaj me rradhë.

Kur japonezët pushtuan arkipelagun në 1942, Said u bashkua me një organizatë pro-japoneze, por e përdori atë për të vazhduar aktivitetet e saj të pavarësisë. Pasi japonezët u mundën, holandezët u kthyen në përpjekje për të rimarrë autoritetin e tyre, në fillim me ndihmën e britanikëve dhe filloi një konflikt brutal katër vjeçar.

Burimi:  BBC

A.C/Dosja.al 

Shto Koment