Bota

Turqia kërkon raketa “Patriot’ nga SHBA për të penguar sulmet ruse

Agjensia Anadolu e drejtuar nga qeveria turke, teksa ka përmendur një zyrtar amerikan pa i identifikuar emrin në Uashington, tha që SHBA ka konfirmuar marrjen e kërkesës nga Turqia, por që ende nuk është marrë asnjë vendim përfundimtar.
Featured image of article: Turqia kërkon raketa “Patriot’ nga SHBA për të penguar sulmet ruse Foto ilustruese

TURQI– Turqia ka kërkuar nga SHBA mjetet përkatëse për t’u mbrojtur nga raketat në kufirin jugor për ta liruar atë për të ndëshkuar çdo sulm të ardhshëm nga trupat sirianë që po mbështeten nga Rusia, sipas një zyrtari të lartë turk në Ankara.

Zbulimi u pasua pothuajse ditën e enjte nga një sulm barbar ku mbetën të vdekur dy ushtarë turq ndërsa pesë të tjerë u plagosën në Idlib, duke nënvizuar rreziqet ndërsa dy punonjës të fuqisë rajonale pohojnë ndikimin e tyre në veriperëndim të Sirisë.

Si pasojë e luftimeve është rritur edhe numri i trupave turke që janë vrarë në zonën e Idlib gjatë tre javëve të fundit. Sipas mediave të huaja, të paktën 15 ushtarë kanë humbur jetën nga sulmet e forcave pro-qeveritare, të mbështetura nga fuqia ajrore ruse, që po përpiqeshin të shtypnin kundërshtimin e madh të presidentit Bashar al-Asad.

Zyrtari, i cili është i njohur me politikën e Turqisë në Siri, tha se Ankaraja mund të përdorë aeroplanët luftarakë F-16 për të goditur njësitë siriane të Asadit në Idlib.

“Mund të ketë një mbështetje të raketave ‘Patriot’,” nga SHBA, Ministri i Mbrojtjes i Turqisë Hulusi Akar tha për televizionin CNN-Turk në një intervistë të enjten. Nëse ka një mbështetje të ngjashme nga aleatët evropianë, Turqia do ta konsideronte atë.”– tha ai.

“Turqia është e vendosur të përdorë forcën për të siguruar armëpushimin në Idlib. Rusia nuk duhet të ndërhyjë në veprimet e Turqisë në Idlib, Turqia nuk ka ndërmend të përballet me Rusinë.”- tha Akar.

Në pritje të përgjigjes

Por ndërkohë Turqia nuk ka marrë ende një përgjigje ndaj kërkesës, e cila iu transmetua javën e kaluar James Jeffrey, i dërguari amerikan për angazhimin në Siri, tha zyrtari, duke kërkuar që të mos identifikohej.

Agjensia Anadolu e drejtuar nga qeveria turke, teksa ka përmendur një zyrtar amerikan pa i identifikuar emrin në Uashington, tha që SHBA ka konfirmuar marrjen e kërkesës nga Turqia, por që ende nuk është marrë asnjë vendim përfundimtar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se një sulm ajror është përgjegjës për vrasjen dhe plagosjen e viktimave të të enjtes, pa e vënë fajin në avionët rusë ose sirianë. Homologu i saj në Moskë tha në një deklaratë se avionët rusë Su-24 kishin kryer sulme për të ndaluar një sulm nga rebelët sirianë të mbështetur nga artileria turke

Ankaraja, nga ana tjetër, po përgatitet gjithashtu për një përballje të mundshme me Rusinë.

“Turqia mund të mbyllë ngushticat dhe hapësirën e saj ajrore në Rusi për të bllokuar dërgesat ushtarake për forcat e ushtarake.”- tha Mesut Hakki Casin, një profesor në Universitetin Yeditepe të Stambollit dhe një anëtar i bordit të punëve të jashtme që këshillon Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, në një intervistë për televizionin TRT.

Turqia po përpiqet të ndalojë avancimin e qeverisë siriane, sepse po kërcënon përpjekjet e Ankarasë për të vendosur një zonë kontrolli në Idlib dhe mund të lëshojë një eksod prej sa më shumë se 2 milion refugjatëve drejt kufirit turk.

Ajo ka dërguar mijëra trupa në zonë dhe Presidenti Erdogan të mërkurën tha që ushtria e tij kishte përfunduar përgatitjet për një sulm për të mbrojtur interesat e saj në Siri.

Gjatë bllokimit, Ankaraja dhe Moska kanë mbajtur kanale të komunikimit të hapura në përpjekje për të mbajtur gjallë partneritetin e tyre të pakëndshëm në Siri, ku ata po mbështesin palët kundërshtare. Por Moska dhe Damasku nuk janë penguar nga ndërtimi i trupave turke, dhe të mërkurën.

Burimi: Bloomberg.com

A.C/Dosja.al

Shto Koment