Dikur

Atentat anti-sovjetik në Shqipëri: 17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime

“L’Aurore” ka botuar, të hënën e 19 marsit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin anti-sovjetik asokohe në Tiranë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Atentat anti-sovjetik në Shqipëri: 17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime Atentat anti-sovjetik

 Atentat anti-sovjetik në Shqipëri

 17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime

 Mësojmë nga Roma se në Shqipëri është shpallur gjendja e jashtëzakonshme pas një atentati të fundit në Tiranë në të cilin u vranë 17 persona.

 Një bombë me sahat shpërtheu nën një estradë të ndërtuar për një paradë ushtarake, në të cilën do të uleshin disa personalitete sovjetike dhe shqiptare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Pas këtij atentati, 40 persona u arrestuan dhe u ekzekutuan. 1.000 të tjerë u burgosën.

Marrë nga Darsiani.com

Shto Koment