Kuriozitete

3 Arsyet pse urrehet dita e Shën Valentinit

Pse për disa, Shën Valentini është një ditë e urryer?!
Featured image of article: 3 Arsyet pse urrehet dita e Shën Valentinit Foto ilustruese.

14 shkurt, dita e çokollatave, trëndafilave dhe kartolinave me fjalë zemre është përsëri pranë nesh! Nëse kjo fjali ju bëri të psherëtini, nuk jeni vetëm. Pothuajse gjysma e amerikanëve e përshkruajnë ditën e Shën Valentinit si “të mbivlerësuar”, sipas një studimi të vitit 2017. Megjithatë, 43% e popullsisë e quanin atë “romantike”, duke treguar një polarizim serioz që rrethon këtë ditë duke festuar dashurinë.

Vetë Dita e Shën Valentinit nuk merr shumë dashuri në literaturën shkencore, por disa studime të shpërndara tregojnë se pse kjo ditë frymëzon urrejtjen tek disa persona. Shikoni nëse ndonjë nga arsyet për të urrejtur unazën e Ditës së Shën Valentinit është e vërtetë edhe për ju.

1.Ju jeni një rebel

Në marketing, ekziston një nocion i quajtur “teoria e rezistencës”. Në thelb, nëse njerëzit ndjehen sikur u kërkohet të veprojnë në përputhje me një sjellje të përshkruar, të parakohshme, nuk ka të ngjarë ta bëjnë këtë.

Dita e Shën Valentinit nuk është një festë fetare, kështu që perceptohet si korporative dhe konsumatoriste, një mënyrë për bizneset të rrinë hundët e tyre për grumbullimin e parave në biznesin personal. Sipas sondazheve dhe ditareve elektronike të mbledhura ndërmjet viteve 2000 dhe 2006, njerëzit ndiejnë një ndjenjë të fortë të dhurimit të detyruar përreth Ditës së Shën Valentinit. Ndjenja e detyrimit vret  çdo gjë që lidhet me fjalën dhuratë. Si përgjigje, shumë pjesëmarrës miratuan limite monetare në dhënien e dhuratave.

Veçanërisht, Dita e Shën Valentinit nuk është festa e vetme që mbush njerëzit me ankth mbi dhënien e detyrueshme të dhuratave. Një studim i Peë Research i vitit 2013 për Krishtlindjen zbuloi se gjërat kryesore që nuk u pëlqen amerikanët për Krishtlindjen të gjitha kanë të bëjnë me konsumatorizmin: Një e treta (33 përqind) e urrejnë materializmin; 22 përqind e urrejnë shpenzimet; dhe 10 përqind i mashtrojnë dyqanet e mbushura me njerëz.

2.Ju nuk jeni të qetë në marrëdhënie

Pavarësisht nga statusi i marrëdhënies, Dita e Shën Valentinit mund të jetë veçanërisht e denjë për ata që shmangin intimitetin. Një studim i vitit 2014 anketoi individë të shoqëruar në internet në lidhje me atë se si Dita e Shën Valentinit ndikoi në vlerësimet për marrëdhëniet e tyre. Studiuesit u përqëndruan në një koncept të quajtur “shtojcë”, i cili është i rrënjosur në hulumtimet mbi bashkëveprimet prind-fëmijë. Njerëzit që janë të evituar nga lidhja përpiqen të mos bëhen shumë intime me partnerët e tyre dhe priren të mos ofrojnë shumë mbështetje emocionale.

Shmangia e bashkëngjitur doli të jetë e rëndësishme për mënyrën sesi njerëzit i përjetojnë marrëdhëniet e tyre në kontekstin e Ditës së Shën Valentinit. Dhe për njerëzit me dëshirë të lartë të shmangies, madje hedhja e Ditës së Shën Valentinit dhe kujtimet e romancës tek ata nuk i bëri ata të ndjehen më shumë në marrëdhëniet e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për studiuesit, këto gjetje shpjeguan disa ngatërresa të mëparshme rreth Ditës së Shën Valentinit. Disa studime të mëparshme kishin zbuluar se përvjetorët, festat dhe ditëlindjet ndihmuan çiftet të bashkoheshin. Sidoqoftë, studime të tjera kishin sugjeruar që, përkundrazi, marrëdhëniet e dobëta janë veçanërisht të prirura për të festuar Ditën e Shën Valentinit, tha Chopik. Stili i lidhjes individuale i një personi mund të përcaktojë nëse Shën Valentini hedh një dritë trëndafili në një marrëdhënie ose fundos gjithçka.

“Për më mirë ose për keq, ngjarjet e marrëdhënieve të përsëritura ofrojnë mundësi që njerëzit të mendojnë për marrëdhëniet e tyre,” – përfunduan studiuesit.

3.Jeni pak melodramatik në këto momente

Një studim i parashikimit emocional i vitit 2010 u kërkoi pjesëmarrësve të raportojnë se si ata kishin gjasa të ndjeheshin për ditën e Shën Valentinit në mes të janarit. Më 16 shkurt, të njëjtët pjesëmarrës u pyetën përsëri për Ditën e Shën Valentinit, këtë herë duke raportuar se si ndiheshin në të vërtetë për festën.

Në të gjithë bordin, pjesëmarrësit mbivlerësuan se sa intensivisht do të ndjeheshin për festën. Ata që darkuan për Shën Valentin besuan se do të ndjeheshin më pozitivë për festën sesa ata që nuk festuan. Këta të fundit menduan se ata do të ndjehen më negativ. Në fakt, pasi kaloi një ditë, doli që të dy palët ndjen të njëjtën gjë në ditën e Shën Valentinit.

Personaliteti juaj mund t’ju tregojë nëse emocionet tuaja para ditës së Shën Valentinit ka të ngjarë të përcjellin se si do të ndiheni vërtet. Studiuesit zbuluan se ekstrovertët kishin tendencë të shikonin emocionet e tyre të së ardhmes përmes një dritë më të fortë, ndërsa njerëzit me prirje me ankth, neurotikë priren të prisnin të ndjeheshin veçanërisht keq për Shën Valentin (veçanërisht nëse ata ishin beqarë).

Kështu që herën tjetër kur të kaloni një shfaqje me trëndafila ose të shihni një unazë diamanti, merrni frymë thellë dhe mbani mend: Edhe kjo ditë e Shën Valentinit do të kalojë.

Burimi: livescience.com

R.L/Dosja.al

Shto Koment