Bota

Gjyqi në SHBA/ Senatorët akuzojnë presidentin Trump për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të hetimit

Senatorët janë betuar për të vepruar si juristë të paanshëm, duke dëgjuar argumente për gjashtë orë në ditë, gjashtë ditë në javë në një gjyq të kryesuar nga Shefi i Drejtësisë i SHBA, John Roberts.
Featured image of article: Gjyqi në SHBA/ Senatorët akuzojnë presidentin Trump për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të hetimit McConnell

SHBA– Senati amerikan ka hedhur poshtë përpjekjet e përsëritura demokratike për të siguruar prova të reja në fajësimin e Presidentit Donald Trump kur nisi gjyqi për të.

Udhëheqësi i Senatit, Mitch McConnell ndërkohë u tërhoq për të ndjekur me shpejtësi seancat dëgjimore pasi republikanët nisën të bënin presion.

Presidenti Trump është akuzuar për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të hetimit të kongresit. Ai mohon të ketë bërë këto veprime të gabuara.

Në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, ditën e djeshme,  Trump hodhi poshtë akuzat kundër tij, duke thënë se janë thjesht një mashtrim.

Senatorët janë betuar për të vepruar si juristë të paanshëm, duke dëgjuar argumente për gjashtë orë në ditë, gjashtë ditë në javë në një gjyq të kryesuar nga Shefi i Drejtësisë i SHBA, John Roberts.

Është hera e tretë në historinë e SHBA që një president po përballet me një proces gjyqësor për fajësim, dhe është e paqartë se sa do të zgjasë.

Trump u përgjërua muajin e kaluar nga Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Demokratët.

Por Senati, i cili kontrollohet nga bashkëqytetarët e tij Republikanë, nuk pritet të dënojë presidentin dhe ta largojë atë nga detyra.

Si u bllokuan demokratët?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Votat e partisë nga 53-47, Senati refuzoi të martën tre oferta demokratike për të marrë dokumente dhe prova në gjyqin e fajësimit.

Senatorët bllokuan një mocion nga lideri demokrat, Chuck Schumer për të bërë thirrje për dosjet e Shtëpisë së Bardhë që lidhen me marrëdhëniet mes Trump dhe Ukrainës.

Ata gjithashtu refuzuan mocionet e ndjekjes që kërkojnë të kenë dokumentet nga departamenti i shtetit dhe zyra e buxhetit e Shtëpisë së Bardhë.

Në fjalën e tij Adam Schiff, Demokrati që drejton çështjen e fajësimit, tha se shumica e amerikanëve nuk besojnë se do të ketë një gjykim të drejtë.

“Ata nuk besojnë se Senati do të jetë i paanshëm. Ta besojnë se rezultati është i gatuar paraprakisht.”– është shprehur ai.

Ekipi juridik i presidentit kishte kërkuar më herët që ai të shfajësohej menjëherë, duke e quajtur gjykimin një perversion të rrezikshëm të kushtetutës.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment