Editorial

“Mposhtja”e koronavirusit, sfida më e fortë e Donald Trump

Urgjenca e koronavirusit po shndërrohet shpejt në një nga sfidat më të rënda politike dhe shoqërore të epokës moderne dhe drejtuesit e Amerikës kanë nisur të kuptojnë se kanë shumë detyrime gjatë kësaj periudhe të vështirë.
Featured image of article: “Mposhtja”e koronavirusit, sfida më e fortë e Donald Trump

SHBA– Realiteti afatgjat i koronavirusit ka nxitur amerikanët për një mobilizim kombëtar të “Luftës së Dytë Botërore” për të luftuar pandeminë. Dhe politikanët  janë shqetësuar për këtë çështje për të luftuar koronavirusin duke e krahasuar domethënien historike të krizës me fatkeqësinë e gripit të vitit 1918.

Por nuk është e qartë nëse mesazhi i rreptë po u kalon të gjithëve, veçanërisht amerikanëve të rinj për të ndaluar një sëmundje që tani përhapet si zjarr i egër para se të arrijë nivele që mund të “mposhtin” sistemin shëndetësor të SHBA.

Në San Francisko, për shembull njerëzit u panë që kishin dalë shëtitje, për patinazh, çiklizëm megjithëse qeveria ka marrë masa drastike dhe ka urdhëruar që të  gjithë qytetarët  të izolohen nëpër shtëpi, përveç rasteve më urgjente dhe të domosdoshme për njeriun. Ekspertët paralajmërojnë se pavarësisht se u tha që të rinjtë zakonisht janë më pak të rrezikuar nga Covid-19, ata mund të përhapin virusin tek njerëzit më të moshuar.

Sekretari Steven Mnuchin, duke luftuar për të shpëtuar ekonominë, është duke krijuar një përmbledhje të mprehtë se çfarë mund të ndodhë nëse Kongresi nuk vepron, duke u thënë senatorëve shkalla e papunësisë mund të bjerë deri në 20%, tha një burim i Senatit GOP për CNN. Një skenar i tillë makthi krahasohet me vitin 1930, dhe mund të tejkalojë numrin e papunësisë pas krizës financiare të vitit 2008, që cili arriti kulmin në 9.9%.

Mes shenjave duket se drama e koronavirusit do të jetë më e gjatë, më e shtrenjtë dhe më e tatueshme për njerëzit  sesa pritej. Shtëpia e Bardhë po kërkon fuqi të jashtëzakonshme për të ndaluar goditjen e ekonomisë. Një plan masiv stimulimi prej 1 trilion dollarësh  përfshirë 1000 kontrolle për shumicën e amerikanëve  është më i madh se Akti i Rimëkëmbjes që ndihmoi për tërheqjen e vendit nga recesioni i madh.

Ekzistojnë disa shenja inkurajuese të një kauze të përbashkët midis qeverisë federale, shteteve dhe juridiksioneve lokale. Por ka pak përgjigje nga Shtëpia e Bardhë për sfidën më kritike që vjen: një mungesë e pajisjeve mbrojtëse për stafin mjekësor dhe pajisjet e frymëmarrjes apo shtretërit e kujdesit intensiv përpara rritjes së numrit  të pacientëve.

Presidenti Donald Trump me një eksperiencë të gjatë politike, i cili pretendonte se SHBA nuk është prekur nga COVID-19 tani po përballet me një nga sfidat më të forta që ka kaluar çdo lider në Amerikë. Çdo  fjalë e tij po vëzhgohet për prova që ai i përgjigjet sfidës së luftimit të një “armiku” si koronavirusi që   nuk ka kursyer as territorin amerikan, por është përhapur ndjeshëm.

“Ne duhet të luftojmë atë armik të padukshëm”, tha Trump të martën, pasi u regjistruan më shumë se 1.500 raste të reja të koronavirusit, ndërsa  numri i viktimave ka arritur në 100, ndërkohë që virusi  është përhapur pothuajse në çdo shtet të SHBA.

Dr.Anthony Fauci, specialisti më i lartë i sëmundjes infektive të vendit, tha se mund të kalojnë disa javë përpara se ai të dijë nëse regjimet vetë izoluese gjithnjë e më të rrepta do të rrafshojnë kurbën e infeksioneve nën një nivel që mund të rrëzojë sistemin e kujdesit shëndetësor publik. Komenti i tij ishte alarmant sepse theksoi që ekonomia nuk do të durojë vetëm mbylljen e gjatë për disa javë me rradhë, por do të mbetet e papunë ndoshta edhe me muaj.

‘Kolapsi masiv i ekonomisë’

Baret, kafenetë, restorantet dhe teatrot po mbyllen si  shkak i koronavirusit. Linjat ajrore po zvogëlojnë kapacitetin. Puna nëpër departamente të ndryshme ka nisur të zbehet, gjë shumë negative kjo për ekonominë e SHBA.

“Ne po shohim një kolaps masiv në ekonominë e vendit.”- tha senatori Jeff Merkley, një demokrat i Oregon, për CNN.

Mnuchin loboi senatorët republikanë që së pari të kalojnë një projekt-ligj të mëparshëm para se të arrijnë në një kërkesë të re urgjente për paketën e stimulit prej 1 trilion dollarësh.

“Është një numër i madh. Kjo është një situatë shumë unike në këtë ekonomi.“- tha ai.

Trump vazhdoi të paraqiste situatën më të  mirë të  qeverisë së tij, duke e rikthyer vlerësimet pasi një prej armiqve të tij politikë, guvernatori i Neë York, Andrew  Cuomo, vlerësoi udhëheqjen e tij. Por Presidenti dhe ekipi i tij gjithashtu bënë përpjekje për të rishkruar historinë e përpjekjeve të tij të mëparshme për të ulur seriozitetin e virusit.

Ndjeva se ishte një pandemi shumë kohë përpara se të quhej një pandemi.”- tha Presidenti për një virus që ai më parë kishte argumentuar se  nuk përbënte  problem dhe sipas tij ishte po njësoj si gripi i thjeshtë dhe që thjesht mund të largohej shpejtë.

Ndërsa kishte shenja të reja që Shtëpia e Bardhë po përgatiste programin e saj kundër koronavirusit,  në drejtim të testimit, punës së riparimit ekonomik dhe bën thirrje që industria të dhurojë maska ​​për punonjësit e kujdesit shëndetësor,  përpjekja ende dukej e mangët nga ajo që duhej vërtet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Guvernatorja e Rhode Island, Gina Raimondo tha se ndërsa situata e testimit të mëparshëm në lagje po përmirësohej.

Lajmi i mirë është se ata po e marrin ndihmën urgjentisht, së fundmi. Por aksioni ende nuk është marrë. Dhe ata me të vërtetë duhet të rrisin përgjegjshmërinë dhe t’u japin shteteve ato që na duhen për të luftuar krizën në vijat e para.”– tha ajo.

Cuomo parashtroi një dimension tjetër të grumbullimit, duke paralajmëruar një mungesë kritike të shtretërve spitalorë. Ai tha se të paktën në Neë York do të duheshin deri në 37,200 shtretër të kujdesit intensiv, por aktualisht kishte vetëm 3,000. Ai gjithashtu kërkoi nga infermierët në pension dhe mjekët që t’i përgjigjen thirrjes për ndihmë.

Mungesa të tilla janë një arsye që udhëheqësit e vendit janë duke u lutur që banorët të izolohen, për të kufizuar zinxhirët e infeksioneve që lidhen me koronavirusin.

“Le të jemi të gjithë përgjegjës dhe të anulojmë gjërat që mund t’i anulojmë për të çliruar me të vërtetë shtretërit dhe hapësirën spitalore,” tha Dr. Deborah Birx, një anëtar i lartë i grupit të detyrave nga Shtëpia e Bardhë për menaxhimin e situatës së koronavirusit.

“Dhe atëherë le të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që nuk kemi nevojë për ventilatorë, sepse kemi mbrojtur njerëzit që do të kishin nevojë për t’i përdorur ato.”- tha ajo.

Por Fauci nuk ishte në gjendje të jepte një rregull të fortë kur do të bëhej e qartë nëse përpjekjet për zbutjen po funksiononin dhe kur ai mund të parashikonte se sa do të zgjaste pandemia.

Ndoshta do të kalojnë disa javë apo edhe muaj para se të dimë nëse do të kemi një efekt.”-  tha Fauci.

“Mbani mend ato topat e dëborës kur ishit fëmijë që i tundnit dhe dëbora përhapej gjithandej.”- Pyeti Cuomo.

“Dikush e zgjodhi vendin tonë dhe thjesht e tronditi dhe e ktheu përmbys, dhe është e gjitha kjo është kaotike dhe gjërat po fluturojnë kudo. Ka informacione të reja dhe ka një informacion të përzier dhe njerëzit nuk dinë se çfarë të bëjnë.”-shtoi ai.

Ish-nënkryetari Joe Biden pas fitores së tij në Arizona, Illinois dhe Florida në garën presidenciale Demokratike në SHBA u përqëndrua në shpërthimin e koronavirusit.

“Ju e dini, trajtimi i kësaj pandemie është një emergjencë kombëtare si të luftosh një luftë. Por është gjithashtu një moment kur zgjedhjet dhe vendimet që marrim si individë do të ndikojnë kolektivisht në atë që ndodh.”- tha ai.

Raimondo arriti përsëri në histori.

“Ajo që duhet të ndodhë është se duhet të kemi një mobilizim të fuqishëm të stilit të Luftës së Dytë Botërore të drejtuar nga federata.”-  tha guvernatorja Raimondo për CNN.

Përshtatur nga CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment