Bota

Shpallen 3 fituesit e debatit demokratik të vitit 2020 në SHBA

Kritika më e zakonshme e këtyre debateve presidenciale është se përqendrohet te personalitetet, jo te politikat.
Featured image of article: Shpallen 3 fituesit e debatit demokratik të vitit 2020 në SHBA Steyer, Buttigieg, Warren, Biden, Sanders and Klobuchar

SHBA– Gjashtë prej kandidatëve për presidentë demokratë, kanë mbajtur debatin përfundimtar para grupeve të “Lowa” ditën e djeshme në garën për vitin 2020.

Ky ishte shansi i fundit që ata të qëndronin përballë rivalëve të tyre përpara se votuesit e “Iowa-s” të nisin luftën për nominim në 20 ditë kohë.

Në një sërë sondazhesh të realizuara kohët e fundit sugjerojnë se janë katër persona kryesorë, ku  përfshihen ish-nënkryetari Joe Biden, Steyer, Buttigieg, Warren, Sanders and Klobuchar.

FITUESIT

Pete Buttigieg: Në 30 minutat e para të debatit, Buttigieg tregoi një kompetencë, qëndrueshmëri dhe bindje të dijes së shoqëruar me përvojën personale që duhet ta ndihmojë atë të kalojë testin e komandantit të përgjithshëm në sy të votuesve. Ai foli me forcë për çështjet e tij me raportet e Presidentit Donald Trump ndaj Iranit dhe nevojën për t’u rikthyer në bordin e Kongresit, i cili autorizoi përdorimin e forcës ushtarake. Vlen gjithashtu të përmendet se përkundër statusit të Buttigieg si një nga kandidatët e nivelit më të lartë në konkurs, ai rrallë duket se është sulmuar nga kundërshtarët e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Elizabeth Warren: Senatorja e Massachusettsit  mbajti linjën e saj e saj të debatit duke kundërshtuar dhe sulmuar administratën e Trump. Ndërsa Warren dukej disi e lëkundur gjatë diskutimit mbi politikën e jashtme në fillim të debatit, ajo foli edhe për kujdesin shëndetësor duke demonstruar një angazhim për të synuar më shumë nga çka Amerika sot, një kontrast midis qasjes së saj, të Buttigieg dhe ish-Zëvendës Presidentit Joe Biden.

Amy Klobuchar: Senatorja e Minesota hyri në debat me një qëllim të thjeshtë. Ajo vendos veten në një alternative pragmatike për votuesit që kërkojnë dikë tjetër përveç Biden për të votuar. Ajo, në përgjithësi, e arriti qëllimin, megjithëse Klobuchar ishte më pak e shqetësuar në këtë debat sesa në atë të fundit.

Kritika më e zakonshme e këtyre debateve presidenciale është se përqendrohet te personalitetet, jo te politikat.  Kishte shumë politika për kujdesin shëndetësor, kujdesi për fëmijët, politika e jashtme, ndryshimi i klimës dhe shumë pak pyetje të përqendruara në personalitet. Nëse do të ishit një votues i mundshëm në këtë debat për të mësuar se ku qëndrojnë kandidatët kryesorë në çështjet kryesore të ditës, keni marrë atë që ju po kërkoni.

Burimi: BBC 

A.C;E.K/Dosja.al

Shto Koment