Bota

Kandidati që do të përballet me Trump, Grupi i Iowa-s: Rezultatet janë vonuar nga ‘mospërputhjet’

Featured image of article: Kandidati që do të përballet me Trump, Grupi i Iowa-s: Rezultatet janë vonuar nga ‘mospërputhjet’ Foto ilustruese

SHBA– Rezultatet nga grupet e Iowa-s të votimit të parë në garën për të zgjedhur një kandidat demokrat për t’u përballur me Presidentin Donald Trump, janë përfshirë në një kaos nga çështje të dukshme të teknologjisë.

Partia Demokratike e shtetit tha se kishte gjetur “mospërputhje”. Por ajo këmbënguli se mbajtja e paparë ishte një “çështje raportimi”, jo “hak apo ndërhyrje”.

Votuesit u mblodhën në mbi 1.600 shkolla, biblioteka dhe kisha në 99 qarqe të vendit ditën e djeshme për të votuar kandidatin që do  të përballet me Trump.

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Ioëa Mandy McClure tha: Ne gjetëm mospërputhje në raportimin e tre grupeve të rezultateve. Kjo është thjesht një çështje raportimi, mashtime përmes aplikacioneve, ata kanë ndërhyrë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për herë të parë këtë vit, Demokratët e Iowa u kërkuan të raportojnë tre numra në selitë e partisë.

Burimi:  BBC

A.C/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment