Bota

Përkeqësohet gjendja në Rusi/ Vdesin 174 pacientë dhe infektohen mbi 8 mijë të tjerë nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Sipas autoriteteve shëndetësore së fundmi kanëhumbur jetën 174  persona dhe numri në total i jetëve të humbura ka shkuar në 3.807.
Featured image of article: Përkeqësohet gjendja në Rusi/ Vdesin 174 pacientë dhe infektohen mbi 8 mijë të tjerë nga Covid-19 në 24 orët e fundit Foto ilustruese

RUSI– Në 24 orët e fundit janë shënuar të paktën 174 viktima në Rusi si dhe janë infektuar  8.915 persona rtë tjerë nga ky virus vdekjeprurës.

Në bazë të publikimit të këtyre shifrave zyrtare për të gjithë territorin e Rusisë, shifra e përgjithshme e viktimave ka shkuar në 3.807, ndërsa të infektuar janë rregjistruar në total  362.342 të infektuarish.

Me këto shifra teje të larta për çdo ditë, tashmë zyrtarisht Rusia ndodhet e treta në rang global  sa i përket numrit të të sëmurëve, pavarësisht se numri i viktimave mbetet i ulët në krahasim me SHBA dhe Brazilin.

Kujtojmë se në fillim të shpërthimit të virusit në Kinë,  Europë dhe SHBA, Rusia ishte ndër vendet që dukej sikur po i bënte ballë këtij virusi vdekjeprurës, por tashmë shteti rus ka shifrën më të lartë ditore të të infektuarëve nga koronavirusi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por për fatin e mirë në Rusi niveli i vdekshmërisë është i ulët, krahasuar me vendet më të goditura si SHBA,  Itali apo Britania e Madhe.

Burimi: Theguardian

A.C/Dosja.al

Shto Koment