Bota

Më pak se 10 mijë raste të reja në 24 orë në Rusi, Putin: Situata po përmirësohet, synojmë mbështetjen e ekonomisë dhe qytetarëve

Lidhur me çështjen e koronavirusit në vend,  Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se situata në lidhje me koronavirusin po përmirësohet teksa prej dy ditësh janë regjistruar më pak se dhjetë mijë raste të reja infeksioni në ditë
Featured image of article: Më pak se 10 mijë raste të reja në 24 orë në Rusi, Putin: Situata po përmirësohet, synojmë mbështetjen e ekonomisë dhe qytetarëve Foto ilustruese

RUSI– Rusia është një ndër shtet që javët e fundit është rritur ndjeshëm numri i të infektuarëve, por niveli i vedekshmërisë mbetet ende i  ulët. Vetëm në 24 orët e fundit janë konfirmuar të prekur nga virusi 9.974 persona dhe kanë vdekur 113 të tjerë.

Kështu numri i përgjithshëm i të infektuarëve ka shkuar në 262,843, ndërsa të vdekur numërohen 2.418 që prej fillimit të shpërthimit.

Lidhur me çështjen e koronavirusit në vend,  Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se situata në lidhje me koronavirusin po përmirësohet teksa prej dy ditësh janë regjistruar më pak se dhjetë mijë raste të reja infeksioni në ditë

“Javët e fundit, të gjitha përpjekjet tona janë përqendruar sidomos në luftimin e epidemisë së koronavirusit, në përgatitjen e masave urgjente, që synojnë mbështetjen e ekonomisë dhe qytetarëve.”- u shpreh Putin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këto deklarata vijnë pasi 9.974 raste të reja u identifikuan në 24 orët e fundit në Rusi, duke e renditur si vendin e dytë më të prekur në botë nga numri i personave të infektuar.

Megjithatë, vdekshmëria është e ulët në krahasim me vendet e tjera, me 2.418  vdekje të regjistruara zyrtarisht që prej fillimit të shpërthimit të virusit e deri më tani.

Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment