Rajoni

‘Lufta në Evropë’, drama e refugjatëve sirianë shumë pranë derës së Gjermanisë

Sot është dita e pestë që vijojnë tensionet në kufirin greko-turk si shkak i dyndjeve të refugjatëve sirianë të cilët vazhdojnë prej kohësh të largohen nga vendi i tyre për të shpëtuar jetën nga lufta.
Featured image of article: ‘Lufta në Evropë’, drama e refugjatëve sirianë shumë pranë derës së Gjermanisë Refugjatet ne kufirin greko-turk

GREQI– Rritja e tensioneve në vend është monitoruar nga afër prej shtypit gjerman në kufirin greko-turk. Ai komentoi qëndrimin e Turqisë dhe përgjegjësinë që ka Evropa dhe Gjermania për krizën e refugjatëve, e cila po përjeton një përshkallëzim të ri.

“Süddeutsche Zeitung” në artikullin me titull “Lufta e Evropës” thotë se: Që nga fillimi i krizës së refugjatëve në 2015, Evropa dhe veçanërisht Gjermania kanë ngritur zërin përmes institucioneve shtetërore, duke kontribuar energji dhe para për të pasur nën kontroll dramën e refugjatëve që është shumë afër derës së tyre.

Ndër të tjera ai ka thënë se lufta në Siri është mjaft e ashpër dhe e pamëshirshme.

“Lufta në Siri është më e ashpër dhe e pamëshirshme, është gatishmëria e komandantëve të luftës për të shfrytëzuar frikën e vdekjeve civile për qëllimet e tyre.”- ka thënë ai.

Siç vlerëson ai: Evropa indirekt është bërë pjesë e kësaj lufte nga presidenti turk, i cili tani po paguan një çmim të madh për politikën e tij të dyshimtë midis Rusisë dhe NATO-s, dhe nga fraksionet e luftës siriane, nga e cila rusët dhe presidenti ndihmon vrasësin në Damask dhe e quan veten të ndërlidhur në krime të rënda lufte.

Sipas komentit të tij pasi SHBA ka hequr dorë nga përgjegjësia për Sirinë tashmë mbi Obamën, ajo mbetet në BE, siç ishte pesë vjet më parë, vetëm për të pasur shikuesin dhe indirekt viktimën e kësaj lufte, ose nëse kujton fuqinë e saj dhe ndërhyn. Diplomacia, takimet dhe paralajmërimet në negociata perceptohen nga banorët e Lesvos ose Samos si refugjatë, vetëm si një heshtje cinike (…) Prandaj, BE-ja duhet të organizojë shpejt mjetet e saj për të ndërhyrë. Rusia dhe Turqia janë ekonomikisht të varura dhe të prekshme. Ky faktor presioni tani duhet të përdoret për të detyruar Vladimir Putinin dhe Rexhep Tayip Erdogan të racionalizohet, BE-ja duhet të ndërhyjë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Si të shmangni “një përsëritje të vitit 2015”?

Nga ana e saj, Handelsblatt komenton se BE është bërë “shantazh” sepse ka qenë prej kohësh “verbërisht” kundër marrëveshjes BE-Turqi, ndërsa mbante “kufijtë përgjatë Rrugës Ballkanike të mbyllura”. Ndërsa komenti vërehet, “tani që Erdogan ka hapur kufirin, shantazhet janë të pranishme. Pa mbështetjen e NATO-s në Siri, pa më shumë para për refugjatët që jetojnë në Turqi, ajo do t’i dërgojë “karvanët” përsëri nëpër rrugët e Evropës, udhëheqësi i Ankarasë po kërcënon si në vitin 2015.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dhe çfarë po bën Berlini?

“Një situatë e ngjashme me 2015 nuk duhet të përsëritet, ndërsa kancelarja dhe pasardhësit e saj të mundshëm bien dakord shumë shpejt, por ata nuk kanë një përgjigje sesi nuk do të përsëritet historia e vitit 2015. Përdorimi i gazit lotsjellës dhe mbrojtja në mënyrë të tjera me armë, kurrë nuk mund të jenë zgjidhja e duhur apo përfundimtarja. Brukseli dhe Berlini nuk do të kenë tjetër zgjidhje, përveçse të tërhiqen para Erdoganit. Jo ushtarakisht, sepse nga njëra anë lufta në Siri nuk mund të fitohet më dhe nga ana tjetër sepse Asadi, i mbështetur nga Rusia, së shpejti do të rimarrë kontrollin mbi të gjithë Sirinë. Por ata mund ta bëjnë këtë duke pranuar civilë që largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të sulmeve të qeverisë dhe sulmeve ajrore ruse.”

Sa i përket përgjegjësisë së Gjermanisë, në këtë artikull shkruhet: Gjermania, si fuqia më e madhe ekonomike e Evropës, është e para që reagon. Në rast se frika nga votat që merr AfD do të sakrifikojë njerëzimin, të djathtët do të kenë fituar tashmë. Gjermania do të duhet të pranojë disa prej refugjatëve në Turqi, duke shpresuar se vendet e tjera do të ndjekin padinë.

“Dështimi tragjik i një ideje të shkëlqyeshme …”

“Situata në kufirin greko-turk është një krizë e precedentit”- ka shkruar e përditshmja me qendër në Berlin “TAZ”. Ishte e pritur, por jo e pashmangshme. Mund të ishte shmangur nëse BE nuk do të kishte shtyrë negociatat për një plan menaxhimi për imigracionin, nëse nuk do të ishte shantazhuar nga presidenti turk, me një marrëveshje të diskutueshme shumëfaqëshe, po të mos kishte qenë aq frikë nga ekstremistët e ekstremit të djathtë brenda kufirit të vet. Do të ishte më pak e dobishme sot. Tani këshillat e mira “kushtojnë” shtrenjtë.

Siç thuhet edhe në artikull, megjithëse BE e kupton veten jo si “bashkim ekonomik” por si “bashkim vlerash”, pyetja që lind është se cilat janë këto vlera përfundimisht: të drejtat e njeriut, respektimi i ligjit, dinjiteti njerëzor ?

 “Të gjitha këto synime janë goditur për vite me radhë në kontekstin e refugjatëve.”-shkruan TAZ. Dhe në mbyllje, ajo vëren se sa i përket  refugjatëve janë të ndaluar të arrijnë në Evropë: Ajo që nuk ekziston është një plan. Dhe gjithashtu nuk ka një “bashkësi vlerash”. Ka shumë të ngjarë që në këtë kohë të shihet shpërbërja e brendshme e Evropës. Ky do të ishte fundi tragjik i një ideje të shkëlqyer. Por jo në përgjegjësinë e refugjatëve. Do të jetë për shkak të egoizmit dhe frikacakëve të atyre që dështuan.

Burimi: zougla.gr 

A.C/Dosja.al

Shto Koment