Politike

“Një tufë xhagajdurësh po ua mveshin njerëzve..”/ Rama publikon mesazhin e Rexhep Qoses:Kjo urrejtje shoviniste po dëmton vetë Kosovën

 • Rexhep Qosja: Atë që po i bëjnë disa media në Prishtinë Shqipërisë shtetërore, as Millosheviçi s’ia ka bërë
 • Përmes një postimi në Facebook, kreu i qeverisë shprehet se nuk është dakord në një pikë me Qosen, pasi thekson se kjo urrejtje e organizuar shoviniste ndaj Shqipërisë ka nisur të dëmtojë keq vetë Kosovën.
  Featured image of article: “Një tufë xhagajdurësh po ua mveshin njerëzve..”/ Rama publikon mesazhin e Rexhep Qoses:Kjo urrejtje shoviniste po dëmton vetë Kosovën Edi Rama dhe Rexhep Qose

  TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka publikuar statusin e akademikut Rexhep Qosja, i cili flet për urrejtjen e disa mediave të Prishtinës ndaj Shqipërisë.

  Përmes një postimi në Facebook, kreu i qeverisë shprehet se nuk është dakord në një pikë me Qosen, pasi thekson se kjo urrejtje e organizuar shoviniste ndaj Shqipërisë ka nisur të dëmtojë keq vetë Kosovën.

  POSTIMI I PLOTË I EDI RAMËS: 

  HALLALL🙏

  Sapo më dërgoi zyra e shtypit statusin e mëposhtëm që Akademiku Rexhep Qosja ka postuar në faqen e tij sociale sot. E pata të pamundur të mos e ndaj me ju, sepse e pamundur është të mos preket plaga që një tufë xhagajdurësh, me atributet e rrejshme të patriotit a të mendimtarit, që rëndom politika a gazetaria në trojet tona u’a mveshin njerëzve pa din e as iman, po rreket të hapë, zgjerojë e thellojë, bash ashtu siç e demaskon me një qartësi të dhimbshme Rexhep Qosja, në shënimin e tij.

  POR…

  Në një pikë nuk jam dakord me Rexhep Qosen!
  Kjo urrejtje e organizuar shoviniste ndaj Shqipërisë, siç ai e quan, nuk është thjesht një organizim mjetesh politike, mediatike e financiare, sa të paskrupullta aq edhe të errëta, e cila sipas Rexhep Qoses, mund të sjellë pasoja në marrëdhëniet mes të dy shteteve shqiptare, por një ofensivë e egër pushtuese e hapësirës publike të komunikimit, që me vulgaritetin, shpifjet dhe dritëshkurtësinë e saj, ka nisur ta dëmtojë keq vetë Kosovën.

  Ja statusi kuptimplotë nga Rexhep QOSJA:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  URREJTJE ME PASOJA TË MËDHA

  As kryeministri i Serbisë mbretërore, Nikolla Pashiqi, as ministri i Sigurimit të Brendshëm Shtetëror – UDB-së së Serbisë dhe Jugosllavisë Komuniste, Aleksandër Rankoviqi e as kryetari i Serbisë pseudodemokratiko-fashiste, Sllobodan Millosheviqi, që aq shumë e kanë dëshiruar zhbërjen e shtetit shqiptar, nuk kanë propaganduar kaq haptas, kaq botërisht, aq urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë sa e si po propagandon Masmedia e Prishtinës me disa radio, televizione e portale, e sidomos me televizionin T7 dhe me gazetën portal “Express”.

  Kjo urrejtje ndaj Shqipërisë shtetërore nuk është urrejtje as e çastit e as e rastit. Jo. Kjo është urrejtje me motive jo vetëm politike më gjatë e menduar dhe më gjerësisht e organizuar dhe e strukturuar!

  Kësaj urrejtjeje të organizuar shoviniste brendakombëtare kundër Shqipërisë, me të punësuar e bashkëpunëtorë, me ide, me mendime, me projekte, me propozime po i kontribuojnë edhe ndonjë institucion e edhe individë të tjerë të këtushëm.

  Është naivitet të besohet se këtë urrejtje shoviniste brendakombëtare ndaj shtetit shqiptar, Shqipërisë, nuk e nxisin edhe mjete financiare të brendshme e të jashtme!

  Dhe, është e palejueshme të presim gojëmbyllur e të shohim se çfarë pasojash, dhembjesh e plagësh po i sjell kjo urrejtje e propaganduar aq gjatë e aq vendosmërisht njësisë së Kombit shqiptar dhe marrëdhënieve të Dy shteteve shqiptare!

  Në qoftë se nuk janë mirëkuptues të kësaj urrejtjeje të propaganduar haptas, botërisht e pa ndërprerje tani e sa kohë kundër Shqipërisë, institucionet e larta politike e shtetërore të Kosovës do të duhej të marrin qëndrim ndaj bartësve të saj siç po marrin shtetet e mëdha të Bashkimit Evropian ndaj propaganduesve të organizuar të fashizmit dhe të nazizmit në jetën e tyre politike, shoqërore e shtetërore. Heshtja e tyre ndaj saj s’mund të kuptohet ndryshe përpos si pajtim me të!

  Akademiku Rexhep Qosja ditën e sotme në një postim në Facebook, është shprehur se Gazeta Express dhe televizioni T7 po përhapin urrejtje shoviniste ndaj Shqipërisë. Qosja thekson se institucionet e larta në Kosovë, duhet të marrin masa, pasi sipas tij kjo mund të sjellë pasoja të rënda mes Tiranës e Prishtinës. Kryeministri Edi Rama është në një mendje me Qosen, ndërkohë që shprehet se kjo urrejtje shviniste ndaj Shqipërisë po dëmton vetë Kosovën.

  (a.m/dosja.al)

  Shto Koment