AktualitetRajoni

Flet profesoresha amerikane e mjekësisë: A mund të jemi imunë ndaj koronavirusit pasi të jemi mbartës të tij?

Dr.Celine Gounder, një profesoe e mjekësisë dhe sëmundjeve infektive në NYU School of Medicine, në një intervistë për CNN ka folur për koronavirusin dhe nëse njerëzit mund të bëhen imunë ndaj tij, apo jo.
Featured image of article: Flet profesoresha amerikane e mjekësisë: A mund të jemi imunë ndaj koronavirusit pasi të jemi mbartës të tij? Foto ilustruese

ITALI– Një ditë qoftë dhe përkohësisht virusi do shuhet, ndoshta dhe jo, por në këtë rast trajtimet për pneumoni do të duhet të përfshijnë edhe Covid-19 në mesin e viruseve të tjerë me të cilët jemi mësuar.

Dr.Celine Gounder, një profesore e mjekësisë dhe sëmundjeve infektive në NYU School of Medicine, në një intervistë për CNN ka folur për koronavirusin dhe nëse njerëzit mund të bëhen imunë ndaj tij, apo jo.

“Koronavirusët e zakonshëm, bëjë që imuniteti i pacientit të mos zgjasë shumë prandaj dhe në këtë mënyrë ne nuk e dimë përgjigjen me këtë koronavirus specifik. Nëse shëroheni, jeni imun, dhe nëse jeni imun, sa kohë mund të qëndroni të tillë? Dhe kjo në të vërtetë do të jetë një nga sfidat më të mëdha gjatë  kësaj kohe, derisa të gjendet vaksina kundër virusit.”– tha Gounder.

Si të mbroheni:

 Në përgjithësi, të gjithë duhet të bëjnë “atë që ju bëni çdo sezon kur ftoheni dhe jeni me grip.”- tha Dr. John Wiesman, sekretari i shëndetësisë në shtetin Uashington, ku u konfirmua çështja e parë e koronavirusit Wuhan.

Në rregullat për mbrojtjen nga virusi, përfshihet larja e duarve sa më shpesh me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon të qëndroni të paktën 3 metra (ose 1 metër) larg nga kushdo që mund të infektohet.

 

Koronavirusi po përhapet me shpejtësi në Europë. Në Itali deri më tani janë regjistruar 17 viktima dhe 650 të infektuar, ndërkohë nurmi i këtyre të fundit po rritet nga ora në orë. Mes të infektuarve është edhe një fëmijë. Për këtë përhapje të virusit jashtë Kinës, OBSH është shprehur e shqetësuar. Ndërkohë harta e koronavirusit po zgjerohet, pasi raste të konfirmuara ka në Kroaci, Greqi, Austri, Danimarkë, Norvegji dhe në Rumani. Nga ana tjetër, koronavirusi po vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë dhe vende të tjera, ku mësohet se në rang global janë regjistruar mbi 2.814 të vdekur dhe mbi 82.777 të infektuar. Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment