Bota

Pretendoi se sfidon koronavirusin, prokurorët urdhërojnë moderatorin amerikan të ndalojë reklamimin e ilaçit

Dy avokatë të përgjithshëm të shtetit kanë urdhëruar që një prezantues i njohur amerikan, Jim Bakker si edhe kompani të tjera që të ndalojnë reklamimin e eliksirit në programin e tij, një produkt ky që pretendohet se shëron koronavirusin.
Featured image of article: Pretendoi se sfidon koronavirusin, prokurorët urdhërojnë moderatorin amerikan të ndalojë reklamimin e ilaçit Jim Bakker

SHBA– Për këtë arsye Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James ditën e djeshme dërgoi urdhrin për pushim dhe ndërprejeje për Bakker-in, duke e urdhëruar atë që të ndalonte reklamimin e suplementit si një kurë për COVID-19.

Javën e kaluar, ajo dërgoi një urdhër pushimi dhe heqje dorë nga televizionisti Jim Bakker, i cili gjithashtu po promovonte shtesa si trajtime efektive.

“Produktet e marketingut false si një trajtim për një sëmundje serioze dhe tarifimi i çmimeve të mëdha është thellësisht joetike dhe e paligjshme. Ne do të vazhdojmë të ndjekim çdo kompani që përpiqet të mashtrojë publikun, veçanërisht gjatë kësaj krize të shëndetit publik.”- tha James në një deklaratë.

Prokurori i Përgjithshëm i Misurit, Eric Schmitt ngriti një proces gjyqësor të martën kundër Bakker, i cili ka zyra në shtet, për keqpërfaqësime në lidhje me efektivitetin e “Zgjidhjes së Argjendtë”, si një trajtim i koronavirusit.

Bakker u dënua në vitin 1989 për akuza të shumta mashtrimi pasi vodhi miliona dollarë në një skandal të mbledhjes së fondeve. Ai kaloi pesë vjet në burg para se t’i kthehej televizionit në 2003.

Gjatë një episodi të 12 shkurtit të “The Jim Bakker Shoë”, i ftuari Sherrill Sellman pohoi se i ashtuquajturi Solucion Argjendi ishte në gjendje të eleminonte koronavirusin.

I pyetur nëse Solucioni i Argjendit do të ishte efektiv kundër COVID-19, konkretisht, Sellman u përgjigj: Le të themi se nuk është testuar në këtë tendosje të koronavirusit, por është testuar një rast për koronavirusin dhe ka qenë në gjendje të eleminojë brenda 12 orëve.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, nuk ka kurime aktuale ose trajtime të drejtpërdrejta për koronavirusin që  ka përfshirë gjithë globin, ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se nuk ka kurë të njohur për variantet e tjera të koronavirusit që shkaktojnë SARS dhe MERS.

“Segmenti i shfaqjes suaj mund të mashtrojë konsumatorët në lidhje me efektivitetin e produktit Silver Solution në mbrojtjen kundër shpërthimit të tanishëm. Jim Bakker tha në Shoë-in e tij që produktet e tij të Solucionit të Argjendit janë efektive në sfidën kundër koronavirusit, gjë që shkel ligjin e Nju Jorkut”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Produkti mund të blihet në faqen e internetit të emisionit, dhe Komisioni Federal i Tregtisë dërgoi letra paralajmëruese për Bakker-in dhe kompani të tjera që të ndalojnë reklamimin e Solucionit të Argjendit si një kurë për koronavirusin.

Padia e Schmitt-it kërkon një urdhër kufizues dhe vendim gjyqësor të përhershëm që urdhëron Bakker-in të ndalojë shitjen e Solucionit të Argjendit si një kurë për virusin.

Gjithashtu dhe James urdhëroi Bakker që të ndalojë reklamimin e produktit si një kurë apo trajtim për koronavirusin dhe të vendosë një mohim në faqen e tij që të thotë se produkti nuk është vlerësuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Zyra e James-it i dha Bakker-it 10 ditë për të treguar se i ishte bindur urdhrit, ose të përballej me masat ligjore.

“Përveçse të jemi të ndërgjegjshëm për shëndetin tonë, duhet të kemi kujdes edhe nga aktorët e paskrupull, të cilët përpiqen të përfitojnë nga kjo frikë dhe ankth për të mashtruar ose gjënyer konsumatorët.”- u shpreh James.

Në rang global janë regjistruar 4638 viktima dhe mbi 126,258 të tjerë janë prekur nga koronavirusi. Kina e cila ishte vendi i parë në botë i prekur nga koronavirusi pasi atje shpërtheu për herë të parë. Ndërkohë tashmë në Europë Italia është vendi më i prekur, ku numri i të prekurëve ka shkuar në 827 dhe janë prekur mbi 12 mijë të tjerë. SHBA ka mbyllur të gjitha udhëtimet me Europën për një muaj si shkak i këtij virusi. Greqia shënoi viktimën e parë sot nga koronavirusi, ndërsa në Shqipëri janë 14 të infektuar dhe një viktimë.

Burimi: abc

A.C/Dosja.al

Shto Koment