Kuriozitete

“Pastat Coronavirus”, fotot që bënë xhiron e rrjetit, italianët i kthehen keq fotografit: Nëse do të bësh shaka, atëherë le të rihapim shkollat

Këto pasta gjenden në një nga dyqanet më të famshme të pastave, dyqanin e ëmbëlsirave Mangini në Piazza Corvetto. Një zgjedhje kjo që ndoshta nuk do pëlqehet nga të gjithë.
Featured image of article: “Pastat Coronavirus”, fotot që bënë xhiron e rrjetit, italianët i kthehen keq fotografit: Nëse do të bësh shaka, atëherë le të rihapim shkollat Pastat e famshme "Coronavirus"

ITALI– Në një pastiçeri të Italisë veriore kanë dalë në shitje disa biskota në formë pastash të vogla rrumbullake, me shkumë të bardhë dhe krem ngjyrë rozë sipër, duke krijuar imazhin e koronavirusit që u publikua disa javë më parë.

Sipas mediave italiane kjo lloj paste është bërë më së shumti për të larguar frikën dhe panikun nga virusi vdekjeprurës që është përhapur në 49 vende të botës.

Këto pasta gjenden në një nga dyqanet më të famshme të pastave, dyqanin e ëmbëlsirave Mangini në Piazza Corvetto. Një zgjedhje kjo që ndoshta nuk do pëlqehet nga të gjithë.

Pastat e famshme “Coronavirus”

Më duket një zgjedhje e censurueshme, i shpjegon “Genova24” Carmelita Guarrera i cili së pari fotografoi dhe postoi ëmbëlsirat në rrjetet sociale, nëse duam të luajmë lojën, atëherë le të rihapim shkollat ​​dhe le të rinisin aktivitetet kulturore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë harta e koronavirusit po zgjerohet, pasi një rast është konfirmuar në Kroaci, 3 raste në Greqi dhe dy raste në Austri, një në Danimakë, një në Norvegji dhe një në Rumani. Ndërsa në Francë ka 17 raste të konfirmuara me koronavirus.Nga ana tjetër, koronavirusi po vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë dhe vende të tjera, ku mësohet se në rang global janë regjistruar mbi 2.747 të vdekur dhe mbi 80.000 të infektuar. Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus. Pak më herët kryeministri Edi Rama deklaroi se do të ndërtohet në Durrës një karantinë. Ai u shpreh se ky virus është një sfidë globale dhe shtoi se qeveria është e përgatitur të përballojë në bashkëpunim të ngushtë me Organizatën Botërore të Shëndetësisë këtë situatë.

Burimi: genova24.it

A.C/Dosja.al

Shto Koment