Argetim

Virus që përhapet përmes kollitjes dhe teshtimës dhe trupa të vdekur në rrugë, “Contagion” filmi që parashikoi Covid-19 (HISTORIA IDENTIKE)

Si krijuesit e filmit 'Contagion' parashikuan shpërthimin e një virusi që do të pushtonte botën, i ngjashëm me koronavirusin.
Featured image of article: Virus që përhapet përmes kollitjes dhe teshtimës dhe trupa të vdekur në rrugë, “Contagion” filmi që parashikoi Covid-19 (HISTORIA IDENTIKE) Foto nga filmi "Contagion".

SHBA– I realizuar nëntë vite më parë, por me një përmbajtje thuajse identike me atë çka po ndodh sot në botë, një virus vdekjeprurës që përhapet përmes tështimave dhe kollitjes. Filmi “Contagion”, është një thriller që pasqyron përhapjen e një virusi të ri, që do të përfshijë globin, duke lënë trupa të vdekur në rrugët e tij

’Shtë një moment herët në filmin “Contagion” kur zyrtarët shëndetësorë përcaktojnë atë që dihet për zonjën e filmit, një virus i ri që po fshin globin dhe po lë trupat e vdekur në rrugën e tij.

Historia

Një hetuese shëndetësor me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, luajtur nga aktorja Kate Winslet, rishikon bazat: virusi duket se përhapet përmes kollitjes dhe teshtitjes. Grimcat e lëshuara gjithashtu mund të zbarkohen në sipërfaqe të tilla sidyer, dysheme dhe butonat e ashensorit, të cilat më pas transmetojnë virusin kur njerëzit prekin fytyrat e tyre. Ky është zbulimi që bën kjo hetuese shëndetësore.

Për të ndaluar përhapjen e patogjenit, shpjegon Winslet, zyrtarët duhet të përcaktojnë ngjitjen e tij, nëse njerëzit pa simptoma mund të infektojnë të tjerët dhe kush saktësisht është i ndjeshëm.

Nëntë vjet pas publikimit të tij, “Contagion” është bërë filmi që pasqyron realitetin e sot, pasi bota është kapluar nga Covid-19, i cili ka infektuar më shumë se 100,000 njerëz në dhjetëra vende.

Në fund të janarit, thrilleri i vitit  2011, pjesë e kastit të të cilit janë aktorët e njohur si Matt Damon dhe Gwyneth Paltrow, u fut në skemën e 10 filmave më të mirë të iTunes dhe u bë ndër filmat më të njohur në Amazon Prime dhe Google Play. Megjithëse filmat e tjerë pandemikë, përfshirë “Shpërthimin” dhe “12 Monkeys”, gjithashtu kanë gëzuar favor të përtërirë gjatë muajve të fundit, asnjë prej tyre nuk duket të tingëllojë më me shumë shikueshmëri se “Contagion”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo është e mundshme sepse skenaristi i filmit, Scott Z. Burns, bëri muaj studimesh të thelluara në shkencën e pandemive. Ai më pas rekrutoi disa epidemiolog të vendosur mirë për të zhvilluar një komplot realist, për të redaktuar skenarin dhe për të trajnuar aktorët që do të portretizojnë zyrtarë shëndetësorë, mjekë dhe shkencëtarë.

Mes një krize në rritje të shëndetit publik, precisioni gati-dokumentar i filmit është bërë gjithashtu një burim alarmi për disa.

Disa tifozë besojnë se shkatërrimi fiktiv i filmit dhe numri i lartë i vdekjeve janë shenja të asaj që do të vijë dhe sugjerojnë që zyrtarët fshehin informacione nga publiku. Në boshllëkun e krijuar nga sa pak dihet për këtë virus të ri, frika dhe dezinformimi kanë lulëzuar.

Burimi: Los Angeles Time

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment