BotaKuriozitete

Gjaku i pacientëve të infektuar më parë, KURA për të shpëtuar nga koronavirusi. New York merr vendimin: Do fillojmë të mbledhim plazmën…

Trajtimi, i njohur si plazma konvulsive, daton nga shekujt dhe u përdor gjatë epidemisë së gripit të vitit 1918 , në një epokë para vaksinave moderne dhe ilaçeve antivirale.
Featured image of article: Gjaku i pacientëve të infektuar më parë, KURA për të shpëtuar nga koronavirusi. New York merr vendimin: Do fillojmë të mbledhim plazmën… Foto ilustruese.

SHBA– New York do të jetë shteti i parë që do të testojë trajtimin e koronavirusit me gjak nga pacientët e rikuperuar. Metoda daton më shumë se një shekull, por nuk është përdorur gjerësisht në Shtetet e Bashkuara në dekada.

Duke shpresuar të pengojnë numrin e madh të të prekurve që po shton koronavirusi, zyrtarët shëndetësorë të Nju Jorkut planifikojnë të fillojnë mbledhjen e plazmës nga njerëz që kanë rikuperuar dhe injektuar lëng të pasur me antitrupa në pacientët që luftojnë ende me virusin.

Guvernatori Andrew Cuomo njoftoi planet gjatë një konference për shtyp të hënën. Trajtimi, i njohur si plazma konvulsive, daton nga shekujt dhe u përdor gjatë epidemisë së gripit të vitit 1918 , në një epokë para vaksinave moderne dhe ilaçeve antivirale.

Disa ekspertë thonë se trajtimi, megjithëse disi primitiv, mund të jetë shpresa më e mirë për luftimin e koronavirusit derisa të mund të zhvillohen terapi më të sofistikuara, të cilat mund të zgjasin disa muaj.

Nju Jorku ka parë një rritje dramatike në rastet e koronavirusit ditët e fundit, me rreth 20,000 raste të konfirmuara dhe më shumë se 150 vdekje nga pasditen e së hënës, më shumë se në çdo shtet tjetër.

Zyrtarët shtetërorë të shëndetit thanë që ata presin të marrin miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për të filluar provën e plazmës në ditët e ardhshme. Një zëdhënës i FDA konfirmoi për NBC News se agjensia “po punon me shpejtësi për të lehtësuar zhvillimin dhe disponueshmërinë” e plazmës konvansente. Dhe në një konferencë të Shtëpisë së Bardhë javën e kaluar, Komisioneri i FDA Stephen Hahn veçoi trajtimin si një mundësi premtuese për të luftuar sëmundjen në një afat të afërt.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky është një lajm i shkëlqyeshëm,”- tha Dr. Arturo Casadevall, një ekspert i sëmundjes infektive në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg, i cili ka bërë thirrje për përdorim të gjerë të plazmës konvulsive. “Kur filluam të flasim për këtë disa javë më parë, ishte thjesht një ide, dhe tani duket se do të bëhet realitet.”

Metoda, në thelb korrja e antitrupave që luftojnë virusin nga gjaku i pacientëve të infektuar më parë, daton më shumë se një shekull, por nuk është përdorur gjerësisht në Shtetet e Bashkuara në dekada. Infuzionet e plazmës konvulsive u shoqëruan me simptoma më të buta dhe qëndrime më të shkurtra spitalore për disa pacientë gjatë shpërthimit të SARS në 2002, dhe raportet fillestare nga Kina sugjerojnë që plazma konvulsive gjithashtu mund të jetë efektive në shurdhimin e efekteve të COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi.

Trajtimi nuk është pa rreziqe. Ekziston rreziku që t’i jepni një pacienti llojin e gabuar të gjakut ose të transmetojë pa dashje patogjenë të tjerë në një transfuzion, por përparimet e sigurisë gjatë dy dekadave të fundit kanë bërë që rezultatet e pafavorshme të jenë të rralla.

Burimi: NEWS

R.L/Dosja.al

Shto Koment