Argetim

Koronavirusi ndikon dhe tek Netflix, BE arrin marrëveshjen! Do të rritet cilësia e internetit në të gjithë Evropën, ja çfarë do të ndodhë

Netflix duhet të zvogëlojë cilësinë e transmetimeve në Evropë për të shmangur mbingarkesën në rrjet.
Featured image of article: Koronavirusi ndikon dhe tek Netflix, BE arrin marrëveshjen! Do të rritet cilësia e internetit në të gjithë Evropën, ja çfarë do të ndodhë Foto ilustruese.

Netflix është pajtuar të ngadalësojë shpejtësinë me të cilën u jep treguesve abonentëve për të zvogëluar trafikun e saj nëpër Evropë me 25% , një masë që mund të ndikojë në cilësinë e figurës për disa shikues, në një marrëveshje me BE për të siguruar që rrjetet me brez të gjerë të performojnë në mënyrë të duhur, dhe miliona njerëz të mbyllur në shtëpi të mos kenë probleme me internetin.

Shefi ekzekutiv i Netflix, Reed Hastings u pajtua të ngadalësojë ritmin e bitit me të cilin jep programim, i cili përcakton madhësinë dhe cilësinë e skedarëve video dhe audio, në të gjithë Evropën dhe MB për 30 ditë. Netflix ka 51 milion përdorues në të gjithë Evropën, përfshirë 11 milion në Mbretërinë e Bashkuar.

Marrëveshja vjen pas bisedimeve me Thierry Breton, komisari i industrisë së krahut ekzekutiv të BE-së, komisioni Evropian solli përfundimin që: “Pas diskutimeve midis komisarit Thierry Breton dhe Reed Hastings , dhe duke pasur parasysh sfidat e jashtëzakonshme të ngritura nga koronavirus, Netflix ka vendosur të fillojë uljen e normave të bit në të gjitha rrjedhjet tona në Evropë për 30 ditë. Ne vlerësojmë se kjo do të zvogëlojë trafikun e Netflix në rrjetet evropiane me rreth 25% duke siguruar gjithashtu një shërbim me cilësi të mirë për anëtarët tanë.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Netflix pret që disa klientë të shohin një ulje të cilësisë së fotografisë, megjithëse shumë nuk do ta dëshironin këtë. Breton përshëndeti vendimin e Netflix, i cili do të çlirojë më shumë internet cilësor në të gjithë Evropën për punë në shtëpi dhe aktivitete të tjera pasi më shumë familje qëndrojnë brenda, për shkak të kufizimeve të lëvizjes dhe mbylljes së shkollave.

Burimi: The Guardian

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment