Editorial

Momenti i artë për kundërshtarët e Trump

Gjashtë prej kandidatëve për presidentë demokratë janë takuar për debatin përfundimtar para grupeve të “Iowa” të martën në një moment të mrekullueshëm në garën e vitit 2020, kur duket se ndonjë nga katër pretendentët kryesorë mund të dalë fitues në Hawkeye.
Featured image of article: Momenti i artë për kundërshtarët e Trump

SHBA– Në debatin e djeshëm të CNN / Des Moines Register, kandidatët demokratë janë përpjekur të forcojnë mbështetjen e tyre midis votuesve të shumtë të pavendosur të shtetit, duke u përpjekur të mbyllin “Iowans” që do të vendosë për ta në shkurt.

Një sërë sondazhesh të kohëve të fundit sugjerojnë që katër kandidatët kryesorë janë mbyllur në diçka afër bllokimit të katëranshëm, me ish-nënkryetarin Joe Biden, Pete Buttigieg, Bernie Sanders dhe senatoren Elizabeth Warren të gjithë të grumbulluar në krye të fushës.

Janë zhvilluar shumë intervista me pjesëmarrës të grupeve të mundshme gjatë dy ditëve të fundit ku është theksuar pavendosmëria më shumë. Ndërsa për CNN ata kanë thënë se janë akoma duke vendosur mes tre deri në katër kandidatë, përfshirë disa që nuk u bënë pjesë e debatit. Përballja e së martës në Universitetin Drake gjithashtu vjen në një kohë kur kandidatët kanë filluar të kundërshtojnë  me forcë rivalët e tyre duke krijuar një atmosferë të paparashikueshme në debat.

Lowans janë të famshëm për të dhënë mendimin e tyre në momentin e fundit.

“Ky është sezoni më i çuditshëm i grupeve të debateve që kanë qenë ndonjëherë”,-tha Lisa Ann Spilman, një veterane 52-vjeçare dhe votuese e pavendosur e cila tha se ajo ka qenë një kapitene e grupit shumë herë. “Ka kaq shumë kandidatë të shkëlqyeshëm. Ne vazhdojmë të kemi një, dy, tre ose më shumë, atëherë dikush largohet ose dikush ka nevojë për ndihmë dhe pastaj ju mendoni kë të zgjidhni.”- tha ajo.

Të hënën, ajo foli si viktimë e sulmeve seksuale në ushtri gjatë një takimi në bashkinë e qytetit të Buttigieg në Winterset, duke i kërkuar Bidenit që të angazhohet për nënshkrimin e legjislacionit të njohur si Akti i Përmirësimit të Drejtësisë Ushtarake që synon adresimin dhe parandalimin e sulmeve seksuale në ushtri. Buttigieg tha që ai do ta nënshkruante projektligjin, por Spilman ishte ende e pavendosur pas ngjarjes dhe dëshironte të fliste me kandidatët e tjerë për legjislacionin.

“Ne në Iowa kemi aq fat që i shohim njerëzit dy, tre, katër herë”, tha ajo, duke theksuar se u jep të gjithëve “një shans”.

Fushata nxehet më shumë

Ditët e fundit, fushata e Sanders është zhvendosur në një sjellje më agresive, duke përdorur tensionet SHBA-Iran si një mundësi për të nënvizuar atë që ata e shohin si gjykimin e dobët të Biden në votimin për të pushtuar Irakun. Fundjavën e kaluar gjithashtu dukej se do të shënonte fundin e paktit të pashprehur të mos angazhimit të Sanders me Warren, një zhvillim që dukej i pashmangshëm duke pasur parasysh afërsinë ideologjike të të dyve dhe faktin që ata aktualisht po ndajnë të njëjtin mendim për Partinë Demokratike.

Warren foli për një raport të publikuar nga Politico të shtunën se vullnetarët e Sanders ishin duke përdorur një skenar thirrjeje që synonte të bindte votuesit se ai do të jetë në gjendje të tërheqë njerëz shumë të arsimuar, më të pasur në fushatën e tij,  duke e bërë atë një kandidat më pak të fortë kundër Presidentit Donald Trump.

Megjithëse Sanders nuk e pranoi memorandumin e pikave të bebatit. Warren u tha gazetarëve se ajo ishte e zhgënjyer nga  Sanders, pasi po i dërgon vullnetarët e tij jashtë për ta shkatërruar.

Sanders ishte edhe një herë në mbrojtjen e së hënës pasi Warren tha në një prononcim se Sanders i tha asaj në një takim privat të vitit 2018 se një grua nuk mund të fitonte presidencën.

“Ndër temat që dolën ishte ajo që do të ndodhte nëse Demokratët emëronin një kandidat femër.  Mendova se një grua mund të fitojë, por ai nuk u pajtua me këtë vendim.”– tha Warren.

Zbulimi i saj mbështeti llogarinë që katër burime i kishin ndarë me CNN në një raport të mëparshëm.

Në përgjigje të këtij raporti, Sanders këmbënguli që ai nuk tha asgjë të tillë, duke e cilësuar pretendimin si një “marrëzi”.

“Është e trishtueshme që, tre javë para grupit të Iowa-s dhe një vit pas asaj bisede private, stafi që nuk ishte në dhomë po gënjen për atë që ndodhi,”– ka deklaruar  Sanders për CNN.

Shpërthimi i papritur i fushatave negative në mes të asaj që kishte qenë një garë relativisht e fortë, por e sigurt për të ndryshuar dinamikën e një gare tashmë të paqëndrueshme.

Një garë në ndryshim

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Buttigieg po kërkon të rimarrë momentin që ai dukej se kishte në Iowa para festave. Një sondazh i ri i CNN / Des Moines Regjistrohu / Sondazhi i Mediacom, i publikuar të premten tregoi se kryebashkiaku 37-vjeçar humbi shumë ndërsa Sanders fitoi terren në mesin e pjesëtarëve të grupeve të mundshme me 20%.

Sanders gjithashtu fitoi vota dhe besueshmëri në një sondazh të ri të Universitetit Monmouth të publikuar të hënën, duke vërejtur mbështetjen e 18% pjesëtarëve të grupeve të mundshme të Iowa-s. Në këtë anketë, Biden zuri vendin e parë me 24%. Por vetëm katër në 10 nga grupet e mundshme i thanë Monmouth se ishin vendosur me vendosmëri.

Debati për CNN / Des Moines Register në Universitetin Drake vjen pasi fusha e kandidatëve është ngushtuar në një grup me më pak larmishëmri se vitin e kaluar. Sanders, Warren, Biden dhe Buttigieg do të bashkohen në fazën e debatit nga senatori i Minesotës, Amy Klobuchar dhe biznesmeni Tom Steyer.

Biznesmeni Andrew Yang, i cili kritikoi për pakënaqësinë e larmishmërisë së fushave në debatin e fundit, gjithashtu nuk mund të plotësonte pragjet e votimit dhe mbledhjen e fondeve të përcaktuara nga Komiteti Kombëtar Demokratik.

Votuesit e “Iowa” vazhduan të hënën për t’i vendosur kandidatët me ritmet e tyre.

Në bashkinë e qytetit Winterset të Buttigieg të hënën, 27-vjeçari Albin Mehmedoviç vuri në dyshim në mënyrë agresive angazhimin e Buttigieg për votuesit e klasës punëtore duke pasur parasysh se ai mban fondet e larta që njerëzit e zakonshëm nuk mund të përballojnë të marrin pjesë.

“A nuk mendoni se amerikanët e klasës punëtore si mësuesit, meritojnë një shpjegim se pse nuk jeni aq transparente për këto lloje takimesh. Si ta dimë se nuk po bëni marrëveshje të fshehtë pas shpinës së popullit amerikan me këto interesa të korporatave?”- pyeti Mehmedovic në Buttigieg në Winterset.

Buttigieg theksoi se ai tani hap fondet e tij për reporterët.

“Ne po veprojmë kundër një Presidenti i cili do të tërheqë të gjitha pengesat në mënyrë që të qëndrojë në pushtet, ata tashmë kanë mbledhur 300 milion dollarë dhe ata nuk do të ndalen. Dhe ne duhet t’i futemi kësaj lufte me gjithçka që kemi.”-tha ish-kryetari.

Mehmedoviç tha se ai nuk ishte i kënaqur me përgjigjen e Buttigieg dhe ka të ngjarë të vendosë për Sanders.

“Unë nuk ndihem në rregull me një kandidat i cili është i gatshëm të zhvillojë këto takime private. … Një pjesë e madhe e këtyre çështjeve nuk janë zbuluar në sytë e publikut,” -tha Mehmedovic në një intervistë, duke përshkruar praktikën si “mashtrim” dhe duke theksuar se Sanders dhe Warren kanë edhe “fondet themelore”.

“Mua me të vërtetë më pëlqen Bernie sepse unë ndjehem si ai në parim. Ai është lloji i mbajtjes së të njëjtës gjë në përputhje me kohën. Me dikë si Bernie unë mund të tërhiqem plotësisht pas tij.”- tha Mehmedovic.

Një tjetër votuese në ngjarjen e Buttigieg, 76-vjeçarja Maxine Bussanmas e Bevington, tha se ajo ishte ende e intriguar nga inteligjenca dhe karizma e Buttigieg por që ajo ka vendosur të bëjë grupe mbështetëse për Biden.

“Tani për tani kemi nevojë për përvojë dhe gjithashtu kemi nevojë për vullnet të mirë. Ndërkombëtar udhëheqësit botërorë e respektojnë atë. Qëndrimi ynë në botë ka qenë tërësisht ndryshe nga Presidenti ynë. Diçka të re po mbjell çdo ditë. Ai duket se interesohet për të gjithë, jo vetëm për një grup apo një tjetër. Unë nuk jam me të vërtetë një tifoz i Biden, sepse për të vërtetë mendoj se ai tashmë ka pasur rastin.  Kështu që unë mendoj se kjo është arsyeja pse Pete është më shumë personi që mua më pëlqen.”- tha Bussanmas për Biden.

Vicky Brenner tha që ajo është akoma neutrale: Unë i dua të gjithë kandidatët tanë. Është një problem i shkëlqyer të kesh këto kandidatë. Unë vazhdimisht u them këtyre punonjësve të mos nervozohen. Dhe nëse njerëzit nuk janë angazhuar, mos u përpiqni t’i sforconi ato, sepse do ta marrin vetë vendimin e tyre. Ne jemi “Iowans”, dhe ne jemi mendimtarë të pavarur dhe nuk na pëlqen që njerëzit të na shtyjnë.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment