Aktualitet

Eksperti i mjedisit, Mihallaq Qirjo; Aq sa i kushtohet rëndësi ndotjes së ajrit në Tiranë, në kryeqytete të tjera marrin vëmendje alergjitë

Ndotja e ajrit është një problem shqetësues për kryeqytetin shqiptar dhe nuk merret me aq seriozitet kjo gjë.
Featured image of article: Eksperti i mjedisit, Mihallaq Qirjo; Aq sa i kushtohet rëndësi ndotjes së ajrit në Tiranë, në kryeqytete të tjera marrin vëmendje alergjitë
Përditësuar:

TIRANË- Mihallaq Qirjo, ekspert mjedisi, theksoi se në kryeqytetet evropiane këto matje janë në kohë reale. I ftuar në emisionin “Ekopolitikë”, Qirjo u shpreh se ndotja e ajrit është një problem shqetësues për kryeqytetin shqiptar dhe nuk merret me aq seriozitet kjo gjë.

Ai shtoi po ashtu se sipas OBSH numri i të vdekurve në mënyrë indirekte nga ndotja e ajrit është shumë më e lartë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shumica e kryeqyteteve kanë në kohë reale ndotjen dhe e kanë në LED, biles japin edhe parashikimin e ndotjes nga alergjitë. Sipas OBSH vdekjet janë 2140 persona që janë të vdekur indirekt nga ndotja e ajrit. Problematike është se sa ditë në vit norma qëndron mbi normën e lejuar”, u shpreh Qirjo. 

(R.G/Dosja.al)

Shto Koment