Kulture

Pandemia e koronavirusit/ Anulohet eventi më i madh i modës “Met Gala”

Do të mbahej në 4 maj të vitit 2020, shtyhet eventi i rëndësishëm i modës.
Featured image of article: Pandemia e koronavirusit/ Anulohet eventi më i madh i modës “Met Gala” Kryeredaktorja e "Vogue", Anna Wintour.

SHBA– Cilësuar si një ndër eventet më të mëdha të modës, Met Gala 2020, është shtyrë. Ceremonia ishte planifikuar të mbahej më 4 maj të këtij viti. Lajmi pason pas një vale ngjarjesh kulturore të anuluara dhe të shtyra në të gjithë botën, për shkak të koronavirusit.

Ngjarja e përvitshme “Met Gala”, e organizuar nga kryeredaktorja e “Vogue”, Anna Wintour, është një event që mbledh fonde të vlefshme për Institutin e Kostumeve në Muzeun Metropolitik të Artit. Që nga viti 2005, ngjarja është mbajtur, pa dështuar, të hënën e parë të majit, ajo shënon edhe fillimin e ekspozitës së saj pranverore.

Ekspozita e këtij viti, “Rreth kohës: Moda dhe Kohëzgjatja”, sponsorizohet nga shtëpia luksoze e modës Louis Vuitton. Ky event është faturuar si një udhëtim nëpër historinë e modës nga viti 1870 e deri më sot.

Por, Muzeu Metropolitane njoftoi se do të mbyllte dyert e tij përkohësisht, duke shkaktuar spekulime se organizatorët e Met Gala do të ndiqnin padinë. Duke shkruar në Vogue.com të hënën, Wintour konfirmoi se mbledhja e fondeve nuk do të mbahej siç ishte planifikuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Për shkak të vendimit të pashmangshëm dhe të përgjegjshëm të Muzeut Metropolitane për të mbyllur dyert e saj, Met Gala, do të shtyhet për një datë të mëvonshme,” – shkruajti Anna Wintour, duke shtuar se revista megjithatë do të parapërgatiste “ekspozitën e jashtëzakonshme “në numrin e saj të majit.

Burimi: CNN

R.L/Dosja.al

Shto Koment