Bota

“Ne nuk jemi kosh plehrash për ju”, Malajzia dërgon përsëri mbi 3 mijë ton mbetje plastike në vendet e pasura

Ministrja e Mjedisit ka thënë se ka ende 110 konteinerë mbeturinash që presin të dërgohen përsëri në vendet e origjinës, përfshirë 60 konteinerë të destinuar për SHBA.
Featured image of article: “Ne nuk jemi kosh plehrash për ju”, Malajzia dërgon përsëri mbi 3 mijë ton mbetje plastike në vendet e pasura Foto ilustruese, mbeturina

MALAJZI – Malajzia ka riatdhesuar 3,737 tonë mbeturina plastike në vendet kryesisht të pasura që nga tremujori i tretë i vitit 2019, kanë raportuar mediat vendase.

Vendi ka dërguar me sukses 150 kontejnerë mbeturinash pas rregullave të rrepta në portet kryesore të Malajzisë për të parandaluar kontrabandimin e mbeturinave plastike në vend dhe mbylljen e fabrikave të paligjshme të riciklimit të plastikës.

Ministrja e Mjedisit Yeo Bee Yin ka thënë në një deklaratë për mediat të dielën se: Nëse njerëzit duan të na shohin si grumbull mbeturinsh, vazhdoni ëndërroni.

“Pozicioni ynë është shumë i vendosur. Ne thjesht duam t’i dërgojmë (mbeturinat) dhe thjesht duam të japim një mesazh se Malajzia nuk është vendi i hedhjes së mbeturinave në botë.”– ka shtuar ajo.

Francës iu dërguan 43 kontejnerë mbeturinash, ndërsa 42 u kthyen në Britaninë e Madhe, 17 në SHBA, 11 në Kanada, 10 në Spanjë dhe pjesa tjetër u dërguan në Hong Kong, Japoni, Singapor, Kinë, Bangladesh, Sri Lanka dhe Lituania.

Zonja Yeo shtoi se Malajzia nuk pagoi për të dërguar kontejnerët sërish , pasi të gjitha kostot u bartën nga importuesit dhe linjat e transportit, shkruajnë mediat malazeze.

“Nuk bëhet fjalë për para, por dinjitet. Ne nuk duhet të paguajmë ata për ta dërguar atë përsëri. Ne nuk duam të paguajmë asnjë cent, “tha ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas ministres, ka ende 110 konteinerë mbeturinash që presin të dërgohen përsëri në vendet e origjinës, përfshirë 60 konteinerë të destinuar për SHBA.

Mbetjet plastike nga jashtë u bënë një problem për Malajzinë dhe vendet e tjera të Azisë Juglindore, pasi Kina ndaloi të gjitha importet plastike në vitin 2018.

Kombet evropiane që eksportuan më parë pjesën më të madhe të mbeturinave të tyre të riciklueshme në Kinë, e drejtuan atë në vendet e Azisë Juglindore, përfshirë Malajzinë, Indonezinë dhe Vietnamin.

Kjo çoi në hapjen e fabrikave të përpunimit të paligjshëm, të cilat qeveria filloi të shkatërrohej në fillim të vitit 2018.

Yeo u zotua të vazhdojë t’i mbyllë ato dhe tha: Ne do të vazhdojmë t’i mbyllim (fabrikat e paligjshme) përsëri dhe përsëri. Ne do të shohim se kush është më këmbëngulës.

Burimi: independent

A.C/Dosja.al

Shto Koment