Bota

Haftar i Libisë largohet nga Moska pa nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit

Haftar nuk pranoi të nënshkruajë marrëveshjen e armëpushimit sepse nuk përfshin një afat kohor për shpërndarjen e forcave qeveritare, shkruajnë mediat e huaja.
Featured image of article: Haftar i Libisë largohet nga Moska pa nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit Khalifa Haftar

LIBI– Khalifa Haftar, komandant i Ushtrisë Kombëtare Libiane, është larguar nga Moska pa nënshkruar një marrëveshje armëpushimi të hartuar në bisedimet e të hënës në Rusi të hënën, ka raportuar agjensia e lajmeve TASS ditën e sotme.

Haftarit ishte kërkuar të merrte vëmendjen deri mëngjesin e së martës pas bisedimeve indirekte me rivalin e tij, Fayez al-Serraj, i cili kryeson në qeverinë e Libisë me qendër në Tripoli me qendër të njohur ndërkombëtarisht, tha ministri i jashtëm i Turqisë.

Mosarritja e tij për të nënshkruar marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Rusia mund të komplikojë një përpjekje diplomatike për të stabilizuar situatën në Libi që është mes kaosit që nga rrëzimi i Muammar Gaddafi në 2011.

Kujtojmë që Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të shtunën se kishte planifikuar të organizonte një samit në Libi të dielën me drejtuesit e Turqisë, Rusisë dhe Italisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Haftar nuk pranoi të nënshkruajë marrëveshjen e armëpushimit sepse nuk përfshin një afat kohor për shpërndarjen e forcave qeveritare, shkruajnë mediat e huaja.

Burimi: cyprus

A.C/Dosja.al

Shto Koment