Bota

Publikohen imazhet e reja të Koronavirusit vdekjeprurës ‘SARS-CoV-2’ (FOTO)

Hulumtuesja e RML, Emmie de Wit, Ph.D, dha provat e virusit si pjesë e studimeve të saj, ndërsa Elizabeth Fischer prodhoi imazhet dixhitale RML.
Featured image of article: Publikohen imazhet e reja të Koronavirusit vdekjeprurës ‘SARS-CoV-2’ (FOTO) COVID-19

KINË– Janë publikuar imazhe të reja të Koronavirusit “SARS-CoV-2”, të parë nga laboratorët Rocky Mountain të NIAID (RML) në Hamilton, Montana, i njohur më parë si (2019-nCoV) në mikroskopët elektronikë të skanimit dhe të transmetimit të martën e 11-shkurtit 2020.

‘SARS- CoV-2’ shkakton sëmundjen COVID-19, që tashmë është përhapur gjerësisht në Kinë, por edhe në 28 vende të ndryshme të botës.

Hulumtuesja e RML, Emmie de Wit, Ph.D, dha provat e virusit si pjesë e studimeve të saj, ndërsa Elizabeth Fischer prodhoi imazhet dixhitale RML.

Imazhi i Koronavirusit nga laboratori

Vini re se pamjet nuk duken  shumë më ndryshe nga MERS-CoV ose origjinale SARS-CoV. Kjo nuk është për t’u habitur, pasi pikat në sipërfaqen e koronavirusëve i japin kësaj familje të virusit emrin e saj -corona, e cila është fjala latine për “kurorë”, dhe shumica e çdo koronavirusi do të ketë pamjen e një kurore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Virusi vdekjeprurës në Kinë ka vrarë deri më sot  1770  njerëz kryesisht në Kinë, por edhe në 28 vende të tjera të botës. Por ndërkohë që numri i viktimave po arrin në 2 mijë, të infektuar në rang global janë konfirmuar mbi 71 mijë të tjerë, një shifër goxha e lartë që po përhap panik në mbarë botën.

Imazhi i Koronavirusit nga laboratori

Burimi: niaid.nih.gov

A.C/Dosja.al

Shto Koment