BotaKuriozitete

Koronavirusi po vret më shumë burra se sa gra, dhe ka TRE ARSYE për këtë, ja nga çfarë duhet të ruhen meshkujt

Ja pse koronavirusi mund të vrasë më shumë burra sesa gra. SHBA duhet të marrë parasysh
Featured image of article: Koronavirusi po vret më shumë burra se sa gra, dhe ka TRE ARSYE për këtë, ja nga çfarë duhet të ruhen meshkujt Foto ilustruese.

Pirja e duhanit, alkooli, shëndet i përgjithshëm i dobët: Studiuesit thonë se këta janë disa nga faktorët që mund të shpjegojnë pse më shumë burra vdesin nga koronavirusi sesa gratë.

Në vende të tilla si Italia, burrat përfaqësojnë gati 60% të njerëzve që rezultuan pozitivë për virusin dhe më shumë se 70% të atyre që kanë vdekur, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit të vendit (ISS). Edhe në vende si Koreja e Jugut, ku përqindja e grave që kanë rezultuar pozitive për virusin është më e lartë se ajo e burrave, rreth 54% e vdekjeve të raportuara janë midis burrave.

Por ndërsa zyrtarët shëndetësorë po fillojnë të marrin parasysh këto shifra të dyshimta, Shtetet e Bashkuara nuk po lëshojnë të dhënat themelore mbarëkombëtare që janë thelbësore për të kuptuar se kush është më i prekuri nga virusi, sipas një analize të CNN.

Dr Deborah Birx, koordinatorja e përgjigjes së koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë, tha në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë të Premten: “Nga Italia ne po shohim një trend tjetër shqetësues. Se vdekshmëria tek meshkujt duket se është dy herë në çdo grupmoshë të femrave.”

Të dhëna gjithëpërfshirëse në lidhje me ata që janë sëmurur mund të ndihmojnë në informimin e përgjigjeve më efektive ndaj krizës. Por studiuesit e shëndetit publik thonë se kur qeveritë si Shtetet e Bashkuara ose nuk mbledhin, ose nuk i publikojnë të dhënat e tyre, është e pamundur që ekspertët të fitojnë një sens të saktë të asaj që po ndodh.

Të dhëna të ndara sipas gjinisë

Në bashkëpunim me Global Health 50/50, një institut hulumtues që shqyrton pabarazinë gjinore në shëndetin global, CNN analizoi të dhënat në dispozicion të publikut nga 20 vende me numrin më të madh të rasteve të konfirmuara të Covid-19 në kohën e mbledhjes së të dhënave, 20 Mars.

Qëllimi ishte të shohim pse burrat duket se po vdesin më shumë se gratë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga këto 20 vende, vetëm gjashtë siguruan të dhëna të ndara sipas gjinisë për rastet e konfirmuara dhe vdekjet, Kina, Franca, Gjermania, Irani, Italia dhe Koreja e Jugut. Shtatë të tjera siguruan të dhëna të tilla vetëm për numrin e çështjeve të konfirmuara. Asnjë të dhënë e ndarë seksuale nuk mund të gjendej për vendet e mbetura. Hulumtimi është paraqitur për publikim dhe ende nuk është rishikuar.

Grafiku tregues.

Por, në të gjithë vendet për të cilat kemi të dhëna, që përfshijnë gati një të katërtën e popullsisë së botës, zbuluam se burrat ishin 50% më të predispozuar se gratë të vdisnin pasi u diagnostikuan me Covid-19.

Ndërsa domosdoshmërisht e pjesshme dhe jo e plotë, rezultatet nxjerrin në pah atë që ekspertët e shëndetit publik kanë paralajmëruar për ca kohë, duke teorizuar se nuk është vetëm biologji por edhe sjellje gjinore , mënyrat e ndryshme në të cilat burrat dhe gratë kryejnë jetën e tyre, të cilat mund të luajnë një rol të rëndësishëm në shkallën e ndryshme të vdekshmërisë për sëmundjet e frymëmarrjes.

Meqenëse të dhënat e SH.B.A.-së nuk ishin të disponueshme publikisht në nivel kombëtar, CNN shkoi nga shteti për të kërkuar të dhënat, por ata nuk i publikuan të dhënat. Edhe shtete si Neë York dhe California, ku shpërthimi është veçanërisht i rëndë, nuk i siguruan CNN të dhënat e kërkuara, megjithë disa përpjekje.

Burimi: CNN

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment