Bota

E pazakontë/ Gjykata i mohon italianit nënshtetësinë zvicerane, shitësi i akulloreve s’njihte ujqërit dhe arinjtë në kopshtin zoologjik

Shtetasi italiani kishte jetuar në Zvicër për afro 30 vite, duke punuar si një shitës akulloreje.
Featured image of article: E pazakontë/ Gjykata i mohon italianit nënshtetësinë zvicerane, shitësi i akulloreve s’njihte ujqërit dhe arinjtë në kopshtin zoologjik Foto nga kopshti zoologjik

ITALI- Një burri italian iu mohua shtetësia zvicerane sepse nuk arriti të përgjigjet saktë në një pyetje, lidhur me kafshët e kopshtit zoologjik ,thuhet në një vendim që një gjykatë federale në Zvicër, e cila e ka quajtur të padrejtë këtë vendim.

Sipas medies së huaj, shtetasi italiani kishte jetuar në Zvicër për afro 30 vite, duke punuar si një shitës akulloreje. Kur ai me familjen e tij aplikuan për nënshtetësi në vitin 2015, atij iu mohua nënshtetësia, pasi  nuk ishte mjaftueshëm i integruar në jetën sociale dhe kulturore, sipas lajmeve zvicerane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Arsyet e refuzimit të tij të përsëritur përfshinin mosnjohjen se arinjtë dhe ujqërit ishin kafshë të  kopshtit zoologjik, mangësi të vogla” në të kuptuarit e gjeografisë lokale, si dhe mosnjohjen e himnit kombëtar të Zvicrës.

Burimi: Fox News

(a.m/dosja.al)

Shto Koment