Aktualitet

“Së bashku për Shqipërinë”/ BE do të mbajë konferencën e Donatorëve më 17 Shkurt, mbështetje për rindërtimin pas tërmetit tragjik

Presidentja eKomisionit Evropian Zonja Ursula von der Leyen do të kryesojë konferencën në prani të kryeministrit Edi Rama.
Featured image of article: “Së bashku për Shqipërinë”/ BE do të mbajë konferencën e Donatorëve më 17 Shkurt, mbështetje për rindërtimin pas tërmetit tragjik Edi Rama, Ursula von der Leyen

BE- Bashkimi Evropian do të organizojë një konferencë të donatorëve ndërkombëtarë më 17 Shkurt në Bruksel për të mbështetur përpjekjet e rindërtimit në Shqipëri pas tërmetit që goditi vendin më 26 Nëntor 2019.

Në këtë konferencë do të marrimn pjesës BE, Shtetet e saj anëtare, partnerët e Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësues nga vende të tjera, si dhe nga organizatat ndërkombëtare dhe institucionet financiare ndërkombëtare, përfshirë KB dhe Bankën Botërore.

Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë” do të fillojë në orën 14.30. Presidentja eKomisionit Evropian Zonja Ursula von der Leyen do të kryesojë konferencën në prani të kryeministrit Edi Rama. Një prezantim i vlerësimit të nevojave pas katastrofës (PDNA) do t’i paraprijë hapjes së seancës. Ngjarja do të pasohet nga një konferencë për shtyp.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 26 nëntor 2019, një tërmet me madhësi 6.3 goditi Shqipërinë, duke shkaktuar shkatërrimin e infrastrukturës publike dhe private, duke goditur mijëra shtëpiake dhe duke rezultuar në 51 viktima, rreth 1.000 të plagosur, dhe rreth 14,000 njerëz të zhvendosur përkohësisht. Mijëra ndërtesa janë dëmtuar seriozisht, përfshirë shkollat ​​dhe objektet e kujdesit shëndetësor.

Mekanizmi i Mbrojtjes Civile të Bashkimit Evropian u aktivizua me kërkesë të qeverisë shqiptare pas tërmetit dhe si rezultat, ekipet e kërkimit dhe shpëtimit u vendosën menjëherë në Shqipëri. Ndihma në natyrë dhe inxhinierët strukturorë u mobilizuan përmes mekanizmit, si dhe në mënyrë bilaterale nga Shtetet Anëtare të BE-së dhe partnerët nga rajoni. Ekipi i Mbrojtjes Civile të BE ishte në Shqipëri nga 27 Nëntor deri në 20 Dhjetor dhe koordinoi përgjigjen ndërkombëtare.Komisioni njoftoi një grant fillestar prej 15 milion € për rindërtimin e ndërtesave publike me përparësi në takimin e tij të parë në dhjetor.

Burimi: Europa.Eu

(a.m/dosja.al)

Shto Koment