Argetim

Kompanitë prestigjioze të modës bëhen bashkë në ‘luftën’ kundër koronavirusit! Po sigurojnë me miliona maska mbrojtëse, ja se si

Në vend që të bëjnë maska, disa kompani të modës e kanë anashkaluar problemin duke blerë maska ​​të përfunduara direkt nga Kina
Featured image of article: Kompanitë prestigjioze të modës bëhen bashkë në ‘luftën’ kundër koronavirusit! Po sigurojnë me miliona maska mbrojtëse, ja se si Foto ilustruese.

Kompanitë e modës nga H&M dhe Zara tek firmat luksoze LV, Kering dhe Prada po kontribuojnë në luftën kundër Covid-19 duke u zotuar të furnizojnë maska mbrojtëse për punonjësit e mjekësisë.

Shumë prej tyre po ofrojnë të bëjnë pjesë me pajisjet e tyre të prodhimit dhe të bëjnë maska, të cilat janë në mungesë pas pandemisë së koronavirusit. Sidoqoftë, pjesa e vështirë nuk është qepja e tyre. Mund të jetë marrja e materialeve për t’i bërë ato në radhë të parë. Jo të gjitha maskat janë të barabarta.

Maska të nivelit mjekësor bëhen nga tekstile të specializuara. Shumëllojshmëria e favorizuar në vende të tilla si spitalet (pdf) sot nuk është e endur si një pëlhurë tipike. Maskat e specializuar janë të përbëra me një filtër ajri për tu përshtatur në mënyrë që ata të formojnë një vulë rreth hundës dhe gojës, ku mund të bllokojnë të paktën 95% të grimcave aq të vegjël sa 0.3 mikronë nën provë.

Maska kirurgjikale bëhen gjithashtu nga kjo pëlhurë e çelur, por ato përshtaten lirshëm në fytyrë, në mënyrë që të mos ofrojnë një filtër të efektshëm. Prapëseprapë, ata mund t’i rrezikojnë punëtorët mjekësorë të infektojnë të tjerët nëse janë të sëmurë vetë dhe mund të kapin disa grimca.

Megjithatë, rritja e kërkesës për këto tekstile ka shtuar nevojën për ndihmë. Ndërmarrjet e modës, ndërkohë, nuk kanë krijuar furnizues për këto materiale, por kanë gjetur një tjetër mënyrë për të ardhur në ndihmë.

Ekzistojnë disa prova që një maskë e rrobave është akoma më e mirë se sa maskë mjekësore, por një studim i vitit 2015 i rreth 1.600 punonjësve të spitalit në Vietnami dekurajoi përdorimin e maskave të rrobave, duke gjetur pothuajse 97% të grimcave të kaluara nëpër to. Autori kryesor tha në një lëshim në atë kohë që maskat e rrobave “nuk duhet të përdoren nga punëtorët në çdo ambient të kujdesit shëndetësor”, veçanërisht situata me rrezik të lartë, dhe besonte se maskat e rrobave madje mund të rrisnin rrezikun e infeksionit, pjesërisht duke mbajtur lagështi.

Si po ndihmojnë kompanitë e modës?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vend që të bëjnë maska, disa kompani të modës e kanë anashkaluar problemin duke blerë maska ​​të përfunduara direkt nga Kina. LVMH, pronar i markave të tilla si Louis Vuitton dhe Dior, tha se më 21 mars kishte arritur të porosiste 10 milion maska ​​nga një furnizues industrial kinez, duke përfshirë 7 milion maska ​​kirurgjikale dhe 3 milion maska ​​FFP2. Ai planifikon të përsërisë rendin në sasi të ngjashme javore për të paktën katër javë. Kering, pronar i Gucci dhe etiketat e tjera, po blen një total prej 3 milion maska ​​nga Kina për t’i dhënë shërbimit shëndetësor të Francës.

Por kompanitë që kërkojnë të bëjnë maska ​​vetë duhet së pari të gjejnë tekstilet e duhura. Një zëdhënës për Prada tha në një deklaratë me email se zyrtarët për rajonin e Toscana e ndihmuan atë të gjente furnizuesit e lëndës së parë për 110,000 maska ​​dhe 80,000 veshje mjekësore që po bën në fabrikën e saj në Perugia. Maska do të jenë maska ​​kirurgjikale të bëra nga një pëlhurë jo e endur.

Burimi: Quartz

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment