Rajoni

Komisioneri Oliver Varhelji: Shkupi e Tirana duhet të fillojnë negociatat për anëtarësim në BE

Ai tha se negociata duhet të hapen para samitit të Zagrebit në maj. Nga ana tjetër Varhelji, tha se Maqedonia e Veriut duhet të implementojë reformat dhe duhet t’i aplikojë ato në sistem sa më shpejt të jetë e mundur për të bindur edhe më tej BE-në.
Featured image of article: Komisioneri Oliver Varhelji: Shkupi e Tirana duhet të fillojnë negociatat për anëtarësim në BE

KE- Eurokomisioneri për zgjerim në BE, Oliver Varhelji, në një deklaratë për shtyp pranë qeverisë, në prani edhe të kryeministrit Oliver Spasovski deklaroi se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria tashmë i kanë përmbushur detyrat dhe se janë gati për të hapur negociatat me BE-në.

Ai tha se negociata duhet të hapen para samitit të Zagrebit në maj. Nga ana tjetër Varhelji, tha se Maqedonia e Veriut duhet të implementojë reformat dhe duhet t’i aplikojë ato në sistem sa më shpejt të jetë e mundur për të bindur edhe më tej BE-në.Ndër të tjera tha se pas zgjedhjeve shpreson të dalë një mazhorancë e qartë për të qeverisur vendin dhe të bashkëpunojë ngushtë me BE-në për të çuar përpara reformat. Ai shtoi gjithashtu se BE-ja nuk ka ndërmend të ndërhyjë në politikat e brendshme të vendit dhe se do të bashkëpunojë me këdo forcë që do të vijë në pushtet pas 12 prillit.

Duhet patjetër të punojmë edhe më tepër për të vlerësuar se Maqedonia Veriut dhe Shqipëria duhet t’i fillojnë negociatat për anëtarësim. Nuk ka ndryshim nga ky qëndrim dhe mbetemi të përkushtuar. Duhet patjetër t’i fillojmë negociatat me këto dy vende. Para Samitit të Zagrebit patjetër duhet të kemi vendim pozitiv nga Këshilli Evropian. Qasja e re e BE-së duhet patjetër të jetë më objektive, më dinamike, pak me më shumë bazë politike dhe më i sigurt”-tha Oliver Varhejn, komisiner për zgjerim i BE-së.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Teknik, Oliver Spasovski theksoi zhgënjimi nga mos-marrja e datës në nëntor të 2019 dhe metodologjia e re për zgjerim, motivon edhe me shumë Qeverinë që të punojë në drejtim të anëtarësimit.

“Programi i ri i KE-së paraqet shpresë të madhe për vendet e Ballkanit Perëndimore me çka do t’i përforcon pozicionet tona si vende të ardhshme anëtarë. Ke-ja gjithmonë ka qenë dhe mbetet aleati ynë me i madh i përafrimit në BE. Ngritjen e standardeve brenda BE-së e vlerësojmë si të rëndësishme dhe për këtë arsye, në procesin e reformave me qëllim anëtarësimin BE jemi futur me motiv edhe më të madh”-pohoi Oliver Spasovski.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment