Bota

2800 viktima në rang global, jashtë territorit të Kinës edhe 50 vende të prekura nga Koronavirusi

 • Ulen rastet e reja me koronavirus në Kinë, harta e shtrirjes së virusit në 50 vende të botës
 • Jashtë territorit të Kinës ekzistojnë më shumë se 4,400 raste të konfirmuara të koronavirusit në mbi 50 vende, ku afro 700 prej këtyre rasteve janë të lidhura me anijen  "Princeshës Diamond" që u bllokua prej katër shkurtit në Yokohama të Japonisë.
  Featured image of article: 2800 viktima në rang global, jashtë territorit të Kinës edhe 50 vende të prekura nga Koronavirusi Foto ilustruese

  KINË– Koronavirusi tashmë pothuajse është përhapur në të gjithë botën, duke marrë jetë njerëzish çdo ditë e më tepër që prej fundit të dhjetrorit kur u shpërtheu në Kinë.

  Në rang global janë re gjistruar  më shumë se 2,800 viktima, ndërsa  të infektuar janën shënuar mbi 83,000  njerëz. Për këtë shkak ku rritja e numrit të viktimave dhe rasteve të reja sa vjen dhe rritet, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e ka shpallur shpërthimin e këtij virusi një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar.

  Rrugët e përhapjes së Koronavirusit janë shumë të lehta, pasi ai mund të kalojë nga njeriu  në njeri përmes prekjes dhe teshtimës.

  Jashtë territorit të Kinës ekzistojnë më shumë se 4,400 raste të konfirmuara të koronavirusit në mbi 50 vende, ku afro 700 prej këtyre rasteve janë të lidhura me anijen  “Princeshës Diamond” që u bllokua prej katër shkurtit në Yokohama të Japonisë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Të paktën 70 njerëz kanë vdekur jashtë territorit të Kinës nga virusi. Kjo është një listë e plotë e rasteve të konfirmuara të koronavirusit të romanit jashtë territorit të Kinës.

  Koronavirusi po përhapet me shpejtësi në Europë. Në Itali deri më tani janë regjistruar 17 viktima dhe 650  të infektuar, ndërkohë nurmi i këtyre të fundit po rritet nga ora në orë. Mes të infektuarve është edhe një fëmijë. Për këtë përhapje të virusit jashtë Kinës, OBSH është shprehur e shqetësuar.  Ndërkohë harta e koronavirusit po zgjerohet, pasi një raste të konfirmuara ka në Kroaci, Greqi, Austri, Danimarkë, Norvegji dhe në Rumani. Nga ana tjetër, koronavirusi po vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë dhe vende të tjera, ku mësohet se në rang global janë regjistruar mbi 2.800 të vdekur dhe mbi 80.000 të infektuar. Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronavirus.

  Burimi: CNN

  A.C/Dosja.al

  • 11:12

   Paniku i virusit “mbërthen” botën/ I infektuari me koronavirus po jepte intervistë, mjekët e tërheqin me forcë (VD)

   Virusi vdekjeprurës kinez është përhapur në mbarë botën, duke prekur dhjetëra qytetarë dhe  marrë jetë njerëzish çdo ditë e më tepër.

   Së fundmi një i infektuar nga koronavirusi në Gjerogji është përballur me një situatë aspak të këndshme teksa ka qenë duke bërë një prononcim për mediat.Por para tij po jepte një intervistë një mjek, pacienti doli para mjekut dhe nisi të falënderojë popullin gjeorgjian dhe mjekët.

   Por këta të fundit e tërheqin befas e me forcë dhe mësohet se ai tashmë është dërguar në zonën e karantinës, për të mos shpërndarë infeksionin tek të tjerët.

  • 10:27

   Britania e Madhe mbyll shkollat për dy muaj, shtyhen të gjitha ndeshjet e futbollit

   Foto ilustruese

   Qeveria britanike ka marrë vendimin për të mbyllur të gjitha shkollat për shkak të koronavirusit. Sipas mediave të huaja shkollat do të qëndrojnë të mbyllura për të paktën  8 javë, si edhe ndeshjet sportive do të shtyhen për të përmirësuar gjendjen e koronavirusit, pas tre rasteve të reja që u konfirmuan në  Britani.

   Planet e urgjencës janë duke u hartuar nga zyrtarët shëndetësorë për të përmirësuar koronavirusin, i cili mund të mbyllë të gjitha shkollat ​​të për të paktën dy muaj.

   Ndërsa rastet e virusit vdekjeprurës në Britani kanë shkuar në total 16, duke  krijuar  më shumë frikë tek njerëzit, ndërsa  nga autoritetet shtetërore po merren masa të forta.

   Harta e perhapjes se virusit

   Por në fakt masa më ekstreme është marrë nga qeveria japoneze që ka marrë vendim për të mbyllur shkollor deri në muajin prill.

   Pas tre rasteve të reja të konfirmuara ditën e djeshme ka çuar autoritetet edhe në mbylljen e shkollës fillore Burbage në Buxton.

   I prekuri i dytë në Britani, besohet të jetë një burrë nga Surrey, i cili u diagnostikua dje pasi u kthye nga Milano, në alpet italiane. Edhe Irlanda Veriore shënoi rastin e saj të parë mbrëmë, ku bëhej fjalë për  një grua që ishte kthyer nga Italia veriore përmes Dublinit.

   Kriza ka tronditur tregjet financiare botërore dhe FTSE100 të Londrës, e cila ra menjëherë tre përqind kur u hap dje pasi kishte humbur 152 miliardë paund vlerën e saj këtë javë duke e marrë atë në një nivel të ulët të parë të fundit në krizën financiare të vitit 2008. Sot Guvernatori i Bankës së Anglisë Mark Carney tha që ekonomia tashmë është goditur dhe rritja mund të ulet.

  Shto Koment