Bota

3 faktorët që zhdukin Koronavirusin dhe nuk e lejojnë atë të përhapet

Mund të duket e çuditshme, por drita e diellit, temperatura dhe lagështia janë tre faktorët që  shmangin Koronavirusin.
Featured image of article: 3 faktorët që zhdukin Koronavirusin dhe nuk e lejojnë atë të përhapet Foto ilustruese

KINË-Virusi vdekjeprurës në Kinë ka vrarë 1361 njerëz ndërsa mbi 60 mijë të tjerë në rang global janë infektuar. Por ndërkohë që frika është përhapur në mbarë botën, ekspertët kanë shpjeguar se janë 3 faktorë kryesorë që do ta mbanin larg Koronavirusin, dhe nuk do ta lejonin të përhapet.

Mund të duket e çuditshme, por drita e diellit, temperatura dhe lagështia janë tre faktorët që  shmangin Koronavirusin.

Sipas John Nicholls, një profesor i patologjisë në Universitetin e Hong Kongut, ka pretenduar se ai e di momentin e shumëpritur kur Koronavirusi do të shuhet.

Drita e diellit do të shkurtojë aftësinë e virusit për t’u përhapur. Ajo është me të vërtetë e mirë për të vrarë viruset”.

Ndër të tjera Nicholls ka thënë se ky virus  nuk prek zona të tilla si Australia, Afrika dhe hemisfera Jugore, pasi këto vende momentalisht janë në mes të verës, dhe virusi nuk reziston gjatë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Virusi mund të mbetet i paprekur në 4 gradë ose 10 gradë për një periudhë më të gjatë kohore.”-është  shprehur Nicholls, në bazë të temperaturave në ato vende. “Por në 30 gradë, atëherë ai çaktivizohet, por edhe në lagështi të lartë virusi nuk e pëlqen as atë.”– u shpreh ai.

Koronavirusi në Kinë ka shkaktuar vdekjen e 1361  njerëzve, përfshirë një në Filipine dhe një në Hong Kong, ndërsa raportohet se në shkallë globale janë të infektuar mbi  60 mijë njerëz. Ky virus u përhap fillimisht në Whan, në Kinë por me lëvizjen e njerëzve të infektuar virusi është përhapur në 25 vende të Botës. OBSH ka dërguar në Kinë një grup ekspertësh ndërkombëtarë prej 10-15 persona për të ndihmuar në gjendjen alarmante të Koronavirusit, ndërsa BE-ja ka njoftuar se më 13 shkurt do  të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme për Koronavirusin. Dje gjithashtu OBSH  ka ndryshuar emrin e këtij virusi vdekjeprurës, nga Koronavirus në Covid-19.

Burimi:  TheGuardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment