Bota

Sot qendra e shpërthimit të Koronavirusit, historia e gjatë e Wuhan-it që Perëndimi e kishte harruar

Para se shpërthimi i koronavirusit të ri goditi Wuhan në dhjetor, vendndodhja e saktë dhe madje ekzistenca e qytetit qendror kinez kishte rënë nga ndërgjegjësimi i publikut të gjerë në Perëndim.
Featured image of article: Sot qendra e shpërthimit të Koronavirusit, historia e gjatë e Wuhan-it që Perëndimi e kishte harruar Wuhan, Kinë, në 1895. Rrjedha e lumenjve Han dhe Yangtze

WHAN–  Dy breza më parë, ky qytet me 11 milion njerëz, në kryqëzimin e lumenjve Yangtze dhe Han, 600 milje në rrjedhën e sipërme, në Kinën qendrore, ishte i njohur përmes Perëndimit si një qytet i madh industrial.

Dikur ishte një fuqi shumë e madhe evropiane që kishte një konsullatë, një vend ku firmat kryesore tregtare perëndimore dhe japoneze, dhe kompani ndërkombëtare të tekstilit dhe inxhinierisë, kishin fabrika dhe zyra shitjesh.

Ishte një postim i rregullt jashtë shtetit për oficerët doganorë, kapitenët e varkave, tregtarët dhe konsujt. Wuhan ishte gjithashtu një djep i revolucionit të Kinës në 1911. Një çerek shekulli më vonë, ai qëndroi edhe si kryeqyteti i rrethuar i luftës i Kinës nacionaliste.

Nga mesi i shekullit XIX deri në mesin e shekullit të 20-të, Wuhan ishte një qytet që shfaqej rregullisht në shtypin ndërkombëtar dhe, si një qendër tregtare, roli i tij ndikonte drejtpërdrejt në jetën e njerëzve në Perëndim.

Pas kaosit dhe shkatërrimit të Luftës së Dytë Botërore, Revolucioni Komunist e rrëzoi fort këtë vend. Tregtia ndërkombëtare ubllokua, aktivitetet e bizneseve të huaja u larguan, dhe bota perëndimore pothuajse e harroi Ëuhan-in.

Chicikago e Kinës

Në 1900, revista amerikane Collier’s publikoi një artikull në lidhje me “qytetin” e Yangtze të Wuhan, duke e quajtur atë “Chicikagoja e Kinës”. Ishte një herë e parë,  nëse jo edhe e para – qyteti kinez i ishte dhënë ky mbiemër që tërhiqte vëmendje.

Në vitin 1927, korrespondenti veteran i United Press Shanghai, Randall Gould përdori monikerin në një dërgim për trazirat politike në provincën Hubei. Pas kësaj, termi shfaqet qindra herë në pothuajse çdo media ndërkombëtare .

Gould i lindur në Minesota ishte mjaft i freskët nga barka në Shanghai kur ai udhëtoi deri në Yangtze në Wuhan për herë të parë. Gould ishte në qytet sepse po ndodhte një revolucion, për të dytën herë ky në Ëuhan brenda 15 vjetëve.  Qeveria nacionaliste, e udhëhequr nga Chiang Kai-shek, ishte përçarë në taktikat e shtypjes së përgjakshme të përdorura në luftën e saj brutale kundër Partisë së re të Komunizmit.

Simpatizuesit e krahut të majtë krijuan qeverinë nacionaliste në Ëuhan, ndërsa Chiang formoi qeverinë e tij me shumicë në Nanjing. Qeveria alternative në Ëuhan zgjati vetëm gjashtë muaj, por ajo zbuloi ndarjet e gjata brenda Partisë Kombëtare Kombëtare. Për korrespondentët e huaj si Gould, dukej sikur republika e re kineze do të përkeqësohej.

Redaktorët e tyre në Londër, NeW York, Paris dhe Tokio u pajtuan me këtë ide. Ëuhan ishte lajm kryesor në faqet e para të gazetave nëpër botë.v

Ky vendim redaktues u ndikua pjesërisht nga lista e gjatë e kompanive me aksione të konsiderueshme në Ëuhan në vitin 1927 – Banka Hong Kong & Shanghai (HSBC), John Sëire & Sons, Duhani Britaniko-Amerikan, Standard Oil i Neë York, Texaco, Standard Banka e Chartered.

Wuhan ishte centrali kryesor industrial në Kinë, ku prodhohej hekur dhe çelik, mëndafsh dhe pambuk, paketim çaji dhe ushqime të konservuara.

Futja e Perëndimit në Wuhan

A group of laborers are shown in front of the first blast furnace of the new steel producing center being built in Wuhan, China, March 6, 1959. (AP Photo)

Perëndimi e njohu Ëuhan në 1858 si pjesë e Traktatit të Pabarabartë të Tianjin, të nxjerrë nga dinastia e dobësuar Qing gjatë Luftës së Dytë të Opiumit.

Traktati lejoi që anijet e huaja të lundrojnë në lumin Yangtze, dhe britanikët kishin vëzhguar rrugën ujore deri në provincën Hubei. Ata veçanërisht ekzaminuan konglomeracionin buzë lumit Wuchang, Hankou dhe Hanyang, të njohur kolektivisht si “Tre qytetet e Wuhanit”. Duke i pëlqyer ato që panë, ata kërkuan që qyteti të hapej për tregtinë e jashtme.

Robert Bickers, një profesor në Universitetin Bristol, i cili studion zyrtarët dhe bizneset e huaja në Kinën e para vitit 1949, shpjegon të menduarit britanik: Pas Luftës së Parë, britanikët aneksuan Hong Kongun si koloni dhe hapën Shanghai, në bregdetin në krye të Yangtze në Kinën lindore, si një port traktat. Gjashtëmbëdhjetë vjet më vonë ata kuptuan rëndësinë e Kinës së brendshme më mirë dhe u zerosën më shumë në Ëuhan, si dhe Tianjin.”

Wuhan u bë thelbësor për qytetet bregdetare, duke marrë ata mallra si (çaj, mish, duhan etj) dhe prodhoi rezultate (hekuri, çeliku, mëndafshi etj).  Wuhan ishte tashmë një masiv në 1850, afërsisht 1 milion njerëz jetuan në të tre qytetet me gjysmën e madhësisë së qytetit më të madh në botë në atë kohë, Londër.

Nga vitet 1860, të huajt u shtuan në vend, megjithëse qyteti gjithmonë kishte një popullsi me shumicë kineze.

Koncesioni britanik ishte ngjitur me lëshimet e drejtuara nga gjermanët, francezët, japonezët, një koncesion mjaft i diskutueshëm belg, dhe rusët, të cilët kishin qenë aktiv në Ëuhan tregtimin e çajit nga Siberi që nga shekulli i 12-të. Të gjitha këto kombe, përfshirë amerikanët, kishin konsullata.

Ndërsa Ëuhani u bë një vend kozmopolit, ai ishte gjithnjë në thelb një qytet biznesi, ku kurrë nuk zhvillohej jeta e natës ose industria e filmit, shtëpitë botuese dhe galeritë e artit që grumbulloheshin në lagjet më Bohemiane të Shangait. Nuk ishte si qendra dijetare që ishte Pekini. Të huajt ishin të pranishëm, dhe ushtarët e tyre ruanin konsullatat, por qyteti mbante një ndjenjë më dominuese kineze.

Qendra e revoltës

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në 1911, revolucioni republikan që përmbysi dinastinë e fundit perandorake të Kinës ishte, megjithëse rastësisht, u ndje edhe në Wuhan.

Katalizatori fillestar i revoltës ishte shpërthimi aksidental i një bombe që ndodhi kur një revolucionar i pakujdesshëm anti-Qing / pro-republikan hodhi një cigare të ndezur në punëtorinë e disa komplotistëve rebelë në Koncesionin Ruse të Hankou.

Kryengritja kundër “Qingut” u mbajt dhe përfundimisht i dha fund Dinastisë Qing 267-vjeçare. Në përgjithësi, biznesi i huaj mirëpriti republikën e re dhe e shihte atë si një mbështetës më të madh për industritë moderne.

Në të vërtetë, Wuhan ishte zgjuar me ide dhe teknologji të reja industriale. Qyteti ishte shtëpia e disa industrive të mëdha kineze në vend.

Ndërsa Ëuhan bëhej gjithmonë e më i rëndësishëm në rang global përsa i përket industrisë, roli i tij si një central i eksportit i dha qytetit pushtet kombëtar.

Robert Bickers vë në dukje se qyteti “hyri në mënyrë të pahijshme në jetën e konsumatorëve në Evropë dhe Amerikë.” Por disa blerës të huaj nuk besuan se Kina mund të prodhonte hekur, çelik dhe ushqim sipas standardeve perëndimore.

Megjithatë, Kina po prodhonte çelik dhe hekur për hekurudhat, urat dhe ndërtimet e saj të reja urbane, ndërsa gjithashtu po rriste industrinë e saj të armatimit për të krijuar një ushtri moderne të sapoformuar nën komandën e Chiang Kai-shek. Mënyrat përreth këtyre paragjykimeve të huaja duhej të gjendeshin.

Carl Crow, një ekzekutiv amerikan i reklamave i cili jetonte në Kinë mes viteve 1911 dhe 1937, vizitoi rregullisht Ëuhan dhe pa sesi prodhuesit kinezë u morën me këtë problem.

Croë kujtoi në udhëzimin e tij klasik të vitit 1937 për të bërë biznes në Kinë, “Katërqind milion Konsumatorë”, që punëtorët e hekurit dhe çelikut shpesh vulosnin produktet e tyre “Made in Hamburg”, ndërsa gjilpërat qepëse lexonin “Made in USA”. Në SHBA, ndërkohë, vezët e huaja konsideroheshin me cilësi të ulët, kështu që i dërguan në kutitë e shënuara “Angli”, ku prodhimi konsiderohej i mirë, dhe askush nuk e kuptonte se çfarë malli është në të vërtetë.

Objektivi

Zyrtarët e Wuhanit këmbëngulën që marrëveshjet e tregtisë ndërkombëtare të bëhen në Ëuhan dhe jo, siç ndodhte shpesh në portet e tjera të traktateve, të negociuar në zyrat e klubeve private të Shanghait. Prandaj një pjesë më e madhe e parave nga ky biznes qëndruan në qytet dhe nuk rridhnin në Shanghai ose Guangzhou.

Ai riinvestoi të paktën disa nga ato para. Kampusi i gjërë “Universitetit Ëuhan” mbulon qytetin Luojia Hil të qytetit. Ky institucion është aty ku nipi i Virginia Ëoolf, Julian Bell, mësoi anglisht në mesin e viteve ’30.

Por nga fundi i viteve 1930, pikat e forta të Wuhan e bënë atë një objektiv. Japonezët kishin investuar prej kohësh në qytet, duke operuar fabrikat dhe punishtet e pambukut, fabrikat e vajit të farave të pambukut, dhe fabrikat e përpunimit të fasules.

Japonia pushtoi Kinën Lindore në verën e vitit 1937. Ata bombarduan Shanghai dhe dhunuan në mënyrë të tmerrshme kryeqytetin nacionalist të Nanjing. Qeveria u detyrua të tërhiqej më tej Yangtze në Ëuhan. Kryeqyteti i përkohshëm i Chiang Kai-shek atje shfaqet edhe një herë në faqet e para të gazetave të botës.

Në fund të fundit, Wuhan ra te japonezët në tetor 1938. Pjesa më e madhe e industrisë së qytetit u çmontua fizikisht dhe transportoi më tej Yangtze në kryeqytetin përfundimtar nacionalist të Chongqing, ku duhej të formonte “shtyllën kurrizore” të industrisë së rëndë të Kinës gjatë kohës së luftës.

Pas luftës, madje edhe me eksportet që ishin ulur ndjeshëm, Ëuhan rifilloi të merrte pozicionin e tij si qendra më e madhe industriale e Kinës dhe porti në brendësi përgjatë Yangtze.

Në vitet 1950, ura e lumit Wuhan Yangtze lidhi tre linja kryesore hekurudhore duke e bërë Wuhan edhe një herë lidhjen kryesore të vendit përmes hekurudhës.

Por deri atëherë biznesi i huaj ishte zhdukur. Marrëveshjet dhe koncesionarët e huaj ishin larguar. Por jeta vazhdoi, industria vazhdoi dhe, në vitet 1980, biznesi i huaj nisi të kthehej. Ëuhan më pas u njoh si qendra e prodhimit të automjeteve,  Honda, Citroen dhe GM, që janë investitorët kryesorë në qytet, ndërsa farmaceutikët dhe teknologjitë e reja mjedisore lulëzuan në qytet.

Burimi:  CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment