Bota

Virusi i ‘mistershëm’ në Kinë, sa shqetësues duhet të jemi?

Ka afro 50 raste të konfirmuara të virusit, por ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar vlerësojnë se shifra është më afër 1.700.
Featured image of article: Virusi i ‘mistershëm’ në Kinë, sa shqetësues duhet të jemi? Foto nga qelizat e virusit, e publikuar nga BBC

KINË- Një virus mister, i panjohur më parë për shkencën, po shkakton sëmundje të rëndë të mushkërive në qytetin kinez Wuhan, është zbuluar edhe në dy vende të tjera. Dy njerëz dihet se kanë vdekur nga virusi, i cili u shfaq në qytet në dhjetor. Ka afro 50 raste të konfirmuara të virusit, por ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar vlerësojnë se shifra është më afër 1.700.Një virus i ri ka lënë pacientët me pneumoni, është gjithmonë një shqetësim dhe zyrtarët shëndetësorë në të gjithë botën janë në gatishmëri. Por a është kjo një shpërthim i shkurtër këtu nga e shkuara, apo shenja e parë e diçkaje shumë më të rrezikshme?

Cili është ky virus?

Mostrat virale janë marrë nga pacientët dhe janë analizuar në laborator. Dhe zyrtarët në Kinë dhe Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH kanë konstatuar se infeksioni është një koronavirus).

Koronaviruset janë një familje e gjerë e viruseve, por vetëm gjashtë (e reja do ta bënin atë shtatë) dihet se infektojnë njerëzit. Sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (Sars), e cila është shkaktuar nga një koronavirus, vrau 774 nga 8,098 personat e infektuar në një shpërthim që filloi në Kinë në 2002. “Ekziston një kujtesë e fortë e Sars, këtu lind shumë frikë, por ne jemi shumë më të përgatitur për t’u marrë me ato lloje të sëmundjeve,” thotë Dr Josie Golding, nga Wellcome Trust.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

A është serioze?

Koronaviruset mund të shkaktojnë simptoma që variojnë nga një ftohje e butë deri në vdekje. Ky virus i ri duket se është diku në mes.

“Kur shohim një koronavirus të ri, ne duam të dimë se sa të rënda janë simptomat – kjo është më shumë sesa simptoma të ngjashme me të ftohtin dhe kjo është një shqetësim por nuk është aq e rëndë sa Sars”, thotë Prof Mark Woolhouse, nga Universiteti i Edinburgh.

Burimi: BBC

Shto Koment