Bota

Kina projekton spitalin lundrues për të luftuar shpërthimin e koronavirusit

Karakteristika kryesore e anijes do të jetë aftësia e tij karantine për të parandaluar infeksionin.
Featured image of article: Kina projekton spitalin lundrues për të luftuar shpërthimin e koronavirusit Anija Daishandao

KINË– Kina arriti të menaxhonte situatën e koronavirusit për më shumë se dy muaj, ku tashmë numri i viktimave ka rënë ndërsa rastet e reja pothuajse janë zeruar.

Së  fundmi mediat e huaja kanë shkruar se Kina po projekton një spital tjetër por këtë herë lundrues e jo në tokë.

Anija e Ndihmës Urgjente Mjekësore “, e cila do të jetë në gjendje të trajtojë rastet e koronavirusit dhe pacientëve me sëmundje të ngjashme ngjitëse të frymëmarrjes, u krijua nga Instituti 701 i Korporatës së Ndërtimit të Anijeve të Kinës, një njësi kërkimore e bazuar në Ëuhan.

“Anija duhet të merret në mënyrë efektive me sëmundje infektive të panjohura si Covid-19 sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi, me një protokoll të ri të mbrojtjes mjekësore dhe rregullimin e personelit, materialeve, karburantit, ventilimit, mbeturinave dhe ujërave të zeza.”-ka deklaruar instituti.

Kina ka vetëm një anije spitalore, Daishandao 14,000 ton, e cila operohet nga Marina e Ushtrisë erationlirimtare të Popullit dhe përdoret kryesisht për misione humanitare jashtë shtetit nën emrin “Arka e Paqes”.

Kjo anije ka rreth 300 shtretër, përfshirë 20 për kujdes intensiv dhe 10 për karantinë, por përqendrohet në shërbime mjekësore konvencionale për sëmundje jo infektive dhe lëndime, pa aftësi specifike për sëmundje ngjitëse.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Anija e re, e ndërtuar dikur, do të jetë në gjendje të sigurojë ndihmë mjekësore jashtë vendit gjatë një epidemie, si dhe të përdoret për evakuime. Dizajni i funksioneve të tij karantinë gjithashtu mund të modulizohet dhe të kthehet përsëritet në anije luftarake kineze. Karakteristika kryesore e anijes do të jetë aftësia e tij karantine për të parandaluar infeksioni.“-ka deklaruar  Song Zhongping, një komentues i çështjeve ushtarake me bazë në Hong Kong.

COVID-19 është përhapur në të gjithë botën. Numri i viktimave rritet nga dita në ditë dhe deri më tani në rang global kanë humbur jetën 7,989 dhe të prekur aktualisht janë 198,730 të tjerë. Ndërsa 82,779 persona kanë fituar betejën me koronavirusin. Në Kinë ka shkuar në 3,237 numri i viktimave. Po kështu, një nga vendet më prekura është edhe Italia, pasi aty kanë humbur jetën 2503 persona.Sa i përket Shqipërisë janë 55 raste, mes tyre dy viktima dhe në Kosovë ka 17 persona të infektuar.

Burimi: asiaone.com

A.C/Dosja.al

Shto Koment