Bota

Julian Assange peng në radhët diplomatike, me kusht që të dorëzohet agjentja e CIA-s që vrau adoleshentin britanik

Familja e Harry Dunn kërkon që Mbretëria e Bashkuar të refuzojë ekstradimin e Julian Assange në SHBA derisa të dorëzojnë agjenten e CIA-s që vrau adoleshentin britanik në një aksident rrugor.
Featured image of article: Julian Assange peng në radhët diplomatike, me kusht që të dorëzohet agjentja e CIA-s që vrau adoleshentin britanik Julian Assange dhe djali britanik që u vra në aksident rrugor.

MBRETËRI E BASHKUAR– Julian Assange duhet të përdoret si një peng në radhën diplomatike, për të zbuluar vdekjen e Harry Dunn.

DailyMail zbuloi, në një takim me Sekretarin e Jashtëm muajin e kaluar, se familja e Harry Dunn që u vra në një aksident rrugor, kërkojnë që Britania të refuzojë një kërkesë ekstradimi të SHBA-së për themeluesin e WikiLeaks Assange.

Marrëdhëniet midis familjes dhe Qeverisë janë ftohur pas zbulimit të kësaj gazete, se e arratisura amerikan Anne Sacoolas, e cila u largua nga vendi pavarësisht se pranoi përgjegjësinë për vdekjen e Harry në një aksident rrugor vitin e kaluar, ishte një agjente e CIA-s.

Agjentja e CIA-s, Anne Sacoolas.

Karriera e saj në spiunazh besohet se qëndron pas refuzimit të zbrazët të zyrtarëve amerikanë për ta dërguar atë në Britani, por familja thotë se ata ishin “mashtruar”.

Ata po sfidojnë pikëpamjen juridike të qeverisë, se Sacoolas kishte imunitet diplomatik në Gjykatën e Lartë dhe kanë akuzuar zyrtarët britanikë se i kishin dhënë policisë këshilla të pasakta që i lejuan asaj të shpëtonte nga vendi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Familja e Harry ka kërkuar që autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar të bllokojnë çdo ekstradim të mëtejshëm në SH.B.A., duke përfshirë edhe atë të Julian Assange, deri në kohën kur Anne Sacoolas të ekstradohet dhe të kthehet në tokën e Mbretërisë së Bashkuar përballë sistemit të drejtësisë këtu.

Burimi: DailyMail

R.L/Dosja.al

Shto Koment