Showbiz

‘Shekulli 21’ do të kthehet në “Shekullin Indian”, Jeff Bezos njofton se do të bëjë investim 1 miliardë dollarë në Indi

Në fjalimin e tij në New Delhi, Jeff Bezos tha se Shekulli 21 do të jetë gjithashtu edhe  “Shekulli Indian”.
Featured image of article: ‘Shekulli 21’ do të kthehet në “Shekullin Indian”, Jeff Bezos njofton se do të bëjë investim 1 miliardë dollarë në Indi Jeff Bezos

INDI– Bosi i Amazonës, Jeff Bezos ka njoftuar një investim të madh në Indi, duke thënë se ky vend është një ndër tregjet kyçe të rritjes së biznesit.

Bezos tha që firma e tij do të investojë 1 miliardë dollarë në dixhitalizimin e bizneseve të vogla dhe të mesme, duke i lejuar ata të shesin dhe operojnë edhe online.

Duke folur në një ngjarje të ndërmarrjes në New Delhi, ai gjithashtu tha se Shekulli 21 do të jetë gjithashtu edhe  “Shekulli Indian”.

Vizita tre-ditore e miliarderit të tregtisë elektronike në Indi pritet të dëmtohet nga protestat.

Mijëra tregtarë të vegjël në 300 qytete kanë planifikuar demonstrata kundër tij dhe asaj që ata shohin si ndikimin negativ të ‘Amazon’ në tregun lokal me pakicë.

Ata pretendojnë se Amazon po i largon ata nga biznesi duke ofruar produkte me zbritje kritike dhe duke favorizuar disa shitës të mëdhenj në platformën e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë fjalimit të sotëm z. Bezos tha: “Dinamizmi, energjia … rritja. Ky vend ka diçka të veçantë dhe është një demokratik.”

Ai gjithashtu tha se gjigandi me pakicë në internet pret që të eksportojë mallra me vlerë 10 miliardë dollarë deri në vitin 2025.

Tregu elektronik i tregtisë oline është aktualisht i dominuar nga Amazon dhe Flipkart, i cili është në pronësi të gjigantit amerikan të shitjes me pakicë Ëalmart.

Por të dy kompanitë pësuan një pengesë vitin e kaluar kur qeveria indiane futi ligje të reja që kufizojnë shitësit online të pronarëve të huaj nga shitja e mallrave nga filialet e tyre.

Burimi: BBC  

A.C/Dosja.al 

Shto Koment